Menu
Zapisy online
 • Zadbaj o swoje stopy w domu! Sprawdź zabiegi i sposoby

  03 kwietnia 2020
  Zadbaj o swoje stopy w domu

  Stan pandemii, w którym się obecnie znajdujemy, zmusił większość osób do pracy zdalnej i spędzania wolnego czasu w domu. Sytuacja jest o tyle niekomfortowa, że jako społeczeństwo jesteśmy przyzwyczajeni do pracy poza domem, spotykania ze znajomymi oraz ciągłego załatwiania spraw „na mieście”. Codzienny natłok obowiązków sprawia, że nie mamy czasu poświęcać uwagi samym sobie lub po prostu o tym zapominamy. To właśnie brak czasu i zapominalstwo jest najczęstszym argumentem braku pielęgnacji w obrębie stóp o jakim mówią nasi pacjenci. Wypróbuj nasze porady i zadbaj o swoje stopy w domu!

  Mimo, iż sytuacja, w której się znajdujemy nie jest komfortowa, możemy rozwinąć ją w coś pozytywnego. Mamy czas oraz możliwości aby zadbać o swoje stopy nie wychodząc z domu. Warto zrobić to tym bardziej, że zbliża się sezon wakacyjny, w którym odsłaniamy swoje nogi.

  Domowy pedicure

  W naszym Centrum Podologicznym wyznajemy zasadę pielęgnacji – mniej znaczy więcej. Mimo, iż pedicure specjalistyczny wykonujemy z duża dokładnością, zachęcamy naszych pacjentów do minimalistycznych czynności wykonywanych w domu. Dlaczego? Intensywne tarcie pumeksem, domową frezarką lub tarką przegrzewa naskórek, przez co skóra staje się podrażniona i wyzwala mechanizm obronny co prowokuje do jeszcze większego jej narastania. To samo dzieje się z mocnym wycinaniem skórek. Co oznacza minimalizm w pedicure domowym? Tak naprawdę, jeżeli systematycznie stopami zajmuje się podolog, pomiędzy zabiegami wystarczy obcięcie paznokci na prosto lub spiłowanie ich pilniczkiem. Ważne aby wykonywać to pilniczkiem szklanym lub papierowym o małej gradacji (np. 240 albo 180) ruchem w jedną stronę. W pielęgnacji skóry, wystarczy codziennie lub co drugi dzień użyć peelingu, szczotki do ciała z twardego włosia lub grubej gąbki.

  Jeżeli nie mamy w domu peelingu, możemy go zrobić z produktów, które większość osób posiada w kuchni. Potrzeba do tego:

  – produktu ścierającego, na przykład: cukier, sól gruboziarnista, mak, kawa, wiórki kokosowe, herbata, sproszkowane orzechy. Dobór czynnika ścierającego zależy od grubości skóry. Im większe cząsteczki tym mocniejsze tarcie.

  – składników nawilżających, którym może być: miód, oliwa z oliwek, olej kokosowy, jogurt naturalny.

  – substancji aktywnej, którą można wzbogacić skład peelingu. Do takich składników należą: olejki eteryczne, cynamon, sok z cytryny lub pomarańczy, mięta.

  jak dbać o swoje stopy w domu

  Zrób to sam! Peeling na stopy

  Peeling cukrowo-miodowy

  – 2 łyżki cukru,

  – 2 łyżki miodu,

  – 1 łyżka cynamonu.

  Miód i cynamon mieszamy ze sobą w misce. Chwilę przez nałożeniem mieszaniny na stopy dodajemy cukier i dokładnie mieszamy. Peeling wcieramy przez kilka minut, następnie zmywamy go wodą.

  Peeling jogurtowo-makowy:

  – 1 łyżeczka miodu,

  – 1/3 szklanki maku,

  – 2 łyżki jogurtu.

  Jogurt i miód łączymy ze sobą w misce mieszając, następnie dodajemy mak. Wmasowujemy peeling w skórę, można pozostawić go na stopach przez parę minut, ponieważ da to efekt nawilżający.

  Peeling kawowy:

  – 1 łyżka oliwy z oliwek,

  – 1 łyżeczka soku z cytryny,

  – 2 łyżki kawy mielonej.

  Sok z cytryny łączymy z oliwą i  dodajemy kawę wciąż mieszając. Peeling nakładamy na skórę i wcieramy przez kilka minut a następnie spłukujemy wodą.

  Składniki peelingów można ze sobą dowolnie łączyć, w zależności od tego co ma się w kuchni. W przypadku, kiedy w składzie używamy tłuszczów utwardzonych takich jak olej kokosowy lub masło shea, daną substancję należy podgrzać w kąpieli wodnej aż do roztopienia. Warto jest przygotować taką mieszaninę chwile przed nałożeniem jej na stopy. Domowe peelingi można stosować 2-3 razy w tygodniu.

  Systematyczne używanie kremu do stóp

  Z tą czynnością większość osób ma największy problem przez brak czasu, zapominanie lub niechęć do wrażenia tłustej skóry. Niewystarczająca ilość czasu nie jest już problemem zważywszy na obecną sytuację. Z zapominalstwem można sobie poradzić poprzez… ustawienie przypomnienia w telefonie. Może się to wydawać czynnością nad wyrost, jednak pomoże to w wypracowaniu systematycznego nawyku, który stanie się codziennością. Wrażenie tłustej skóry jest odczuciem subiektywnym jednak można je ograniczyć poprzez stosowanie małej ilości kremu i zakładanie bawełnianych skarpet. W używaniu preparatów do stóp istotna jest systematyczność.  Można ich używać codziennie lub co drugi dzień, ale ważne aby skóra regularnie dostawała składniki nawilżające.

  W sytuacji, kiedy mamy ograniczony dostęp do aptek lub drogerii, a nie mamy przy sobie preparatu do stóp, można przygotować go samodzielnie w domu przy użyciu produktów spożywczych.

  Zadbaj o swoje stopy w domu

  Zrób to sam! Maska do stóp

  Maska odżywcza

  Aby przygotować taką maskę należy rozgnieść 3 banany i wymieszać je z 2 łyżkami serka homogenizowanego lub jogurtu. Następnie taką mieszaninę nakładamy na stopy, zakrywamy folią i trzymamy ją w ten sposób 15-20 minut. Po tym czasie zmywamy maskę.

  Maska nawilżająca

  Maska ta składa się z 2 łyżek płatków owsianych zalanych mlekiem i rozdrobnionych. Po wystygnięciu mieszaniny, dodajemy 1 łyżeczkę miodu. Otrzymaną substancję nakładamy na stopy i pozostawiamy pod folią przez 20 minut. Następnie spłukujemy maskę wodą.

  Maska odświeżająca

  2 małe ogórki, należy zmiksować w blenderze wraz z miętą, pietruszką i rumiankiem. Otrzymaną mieszaninę rozkładamy na foli spożywczej, wkładamy do niej stopy i zawijamy folią. Pozostawiamy je w folii przez 15 minut, po upływie tego czasu opłukujemy je wodą.

  Natłuszczanie paznokci

  Do natłuszczania paznokci używamy płynnego tłuszczu. Może być on w postaci oliwki do skórek lub olejku do ciała a w przypadku kiedy nie mamy tych kosmetyków w domu można użyć nawet…oleju spożywczego. Możemy wykorzystać oliwę z oliwek, olej z czarnuszki, olej lniany. Płynna forma tłuszczu pozwala na wniknięcie pomiędzy płytki paznokcia oraz skórki, co sprawia, że będą elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

  W tym celu wystarczy zakroplić odrobinę olejku na każdy z paznokci. Intensywniejszy efekt regeneracji paznokci można uzyskać poprzez moczenie palców w ciepłym tłuszczu. Możemy do tego wykorzystać oliwę z oliwek, olej rycynowy, kokosowy czy oliwkę dla dzieci.

  Wybraną substancję podgrzewamy w misce w kąpieli wodnej, w takiej ilości, aby móc zanurzyć w niej opuszki palców. Tłuszcz ma być podgrzany, ale nie może parzyć w ręce. Kiedy jest gotowy, odstawiamy miskę na stół i wkładamy do niej palce. Kąpiel ta powinna trwać co najmniej 20 minut. Po upływie tego czasu należy zetrzeć nadmiar oliwki z palców. Najlepsze efekty stosowania można zauważyć przy codziennym powtarzaniu tego zabiegu.

  Specjalista Podolog w Centrum DERMAPES

  Martyna Dołęska

X