Menu
Zapisy online

Pierwsza
wizyta

Podologia to nowa i nieznana większości osób dziedzina nauki, która jako nieznane powoduje lęk oraz strach nie tylko u najmłodszych pacjentów, ich rodziców ale i  osób dorosłych.

Przygotowując się do wizyty Pacjenci powinni pamiętać że każda zmiana skórna lub płytki paznokciowej powinna być pokazana bez uprzedniego oczyszczania, smarowania i specjalnego przygotowania.

Nasze Specjalistyczne Centrum Podologiczno-Medyczne wyposażone jest w miejsce gdzie wedle potrzeby można odświeżyć swoje stopy, aby zwiększyć komfort Naszych pacjentów.

 

Przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie podologicznym 

 

Dzieci to najtrudniejsi, a zarazem najwdzięczniejsi pacjenci, którzy przychodzą do gabinetu podologicznego, wymagający od personelu więcej uwagi, kreatywności oraz cierpliwości.

Zachowanie młodych pacjentów podczas wizyty zależy m.in. od:

– rozwoju psychologicznego,

– wieku,

– czynników emocjonalnych,

– stosunku rodziców,

– wcześniejszych doświadczeń związanych z takową wizytą,

– właściwego przygotowania dziecka do wizyty oraz

– odpowiednich kompetencji podologa.

Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz atmosfery w gabinecie. Osobowość podologa, umiejętne podejście do dziecka oraz pewne zasady to duży sukces w całym procesie leczenia.

Podstawą spokojnej i pomyślnej wizyty u podologa jest odpowiednie przygotowanie oraz rozmowa rodziców z dzieckiem przed planowaną wizytą.  Etap ten nazywany jest PIERWSZYM ETAPEM ADAPTACYJNYM

– Rodzice powinni zawsze informować dziecko o planowanej wizycie, wytłumaczyć, w jakim celu tam się wybierają, jak według nich będzie przebiegać takie spotkanie oraz jak wygląda gabinet i osoby w nim pracujące, jeżeli oczywiście rodzic bywa w takim miejscu.

Nie należy zagłębiać się i dokładnie opisywać całego przebiegu spotkania, opisywać narzędzi oraz zbyt drastycznych dla dziecka obrazów, ponieważ nie wolno dawać możliwości wyobraźni, która u dzieci jest na ogół bardzo wybujała.

Rodzice powinni zachować spokój i wytłumaczyć, iż podolog to osoba, która zajmuje się stopami, ich leczeniem, pielęgnacją, utrzymaniem stóp w dobrej kondycji oraz poinformować o konieczności pokazania stóp w celu diagnostycznym. Dziecko będzie przygotowane na oglądanie ich przez obcą osobę.

– Kolejnym ważnym elementem jest nie okłamywanie dziecka odnośnie przebiegu wizyty, czasu jej trwania, jak i zapewnianie o braku dolegliwości bólowych podczas zabiegu. Ból nie jest oczywiście standardem podczas każdej wizyty, jednak należy brać go pod uwagę, jeżeli mały pacjent nie pyta o taką ewentualność, nie należy w ogóle wspominać o możliwości wystąpienia się bólu. Na pojawiające się tego typu pytanie ze strony dziecka należy zapewnić je o wsparciu i możliwości ustalenia, w jaki sposób chce informować o pojawiającym się bólu.

– Rodzice wybierając się z dzieckiem do gabinetu powinni jasno poinformować gdzie się wybierają oraz nie podawać fałszywych informacji jak wyjście na wycieczkę, na spacer. Takie postępowanie jest elementem zaskoczenia i jeszcze większego stresu dla małego pacjenta. Wizyta w takim miejscu będzie kojarzyła mu się z czymś fałszywym oraz nieprzyjemnym.

– Dziecko powinno być wypoczęte i wyspane, rodzice umawiając wizytę muszą wziąć pod uwagę porę dnia, kiedy maluch ma najlepsze samopoczucie.

 

Personel w Specjalistycznym Centrum Podologiczno-Medycznym Dermapes został wyszkolony z zakresu postępowania oraz współpracy z małymi pacjentami. 

 

Bardzo istotne jest stworzenie odpowiednich warunków dla dzieci w gabinecie podologicznym. Pierwsze wrażenie jest odruchem instynktownym oraz odbieranym za pomocą takich zmysłów jak:

– kolor,

– światło,

– zapach,

– dźwięk oraz

– przyjazne twarze witające dziecko po wejściu do gabinetu.

Odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy jak i personelu pozwala poczuć się bezpiecznie małoletnim pacjentom.

Zapewniamy:

– odpowiednią muzykę,

– zabawki, malowanki, książeczki,

– kolorowe fartuchy, rękawiczki, maski Naszego personelu,

– nagrody dla małych pacjentów,

– odznaczenia „Dzielny pacjent”,

– wiele innych.

 

 

X