Menu
Zapisy online
  • Zmiany na płytce paznokciowej i podeszwie stóp u sportowców i osób aktywnych fizycznie

    01 października 2024
    Zmiany na płytce paznokciowej i podeszwie stóp u sportowców i osób aktywnych fizycznie

    Uprawianie sportu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych jak również powoduje urazy mechaniczne w obrębie płytki paznokciowej.

    Do najczęstszych zmian występujących na płytce paznokciowej zaliczamy:

    • onycholizę – odwarstwienie się płytki paznokciowej od łożyska[1]. Paznokcie oddzielają się od wolnego brzegu, a część zajęta onycholizą jest jasna, biała lub żółta i gromadzi się tam keratyna. Urazy, stłuczenia paznokci oraz noszenie za małych, ciasnych i zbyt wąskich butów przyczynia się do jej powstania.
    • krwiaki podpaznokciowe – to zmiana koloru brunatnego, purpurowego lub czarnego pojawiające się na płytce. Powoduje to wynaczynienie krwi z obficie unaczynionego łożyska. Spowodowane jest to mechanicznym urazem, uderzeniem lub stłuczeniem łożyska. Osoby uprawiające sporty oraz noszące niepasujące obuwie są bardziej narażeni na powstawanie krwiaków.
    • paznokcie wrastające – to choroba nabyta wału paznokciowego polegająca na wnikaniu bocznych stron płytki paznokciowej w otaczające go tkanki miękkie, przyczynia się do powstania obrzęku bólu lub zaczerwienienia. Przyczynami są predyspozycje genetyczne, wady stóp, zaburzenie wzrostu paznokci, zbyt ciasne, za duże buty sportowe oraz niewłaściwa pielęgnacja
    • grzybicę paznokci – najczęściej rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia[2]. Stają się one zgrubiałe, matowe oraz kruche. Grzybica wywoływana jest przez różne grzyby najczęściej przez dermatofity, a rzadziej pleśniowe czy drożdżopodobne. U sportowców zakażenia grzybicze występują zazwyczaj z powodu ekspozycji skóry i paznokci na nadmierną wilgotność oraz wysoką temperaturę.

    Kiedy warto skonsultować się z podologiem?

    Najlepiej jak najszybciej, kiedy zauważymy niepokojącą zmianę na płytce paznokciowej. Podolog profesjonalnie zajmie się chorobami płytki paznokciowej, przeprowadzi konsultację, wdroży odpowiednią terapię oraz zaleci preparaty do użytku domowego.

    Ważne jest, aby buty były dopasowane do stopy, a ich rodzaj dobrany do uprawianej dyscypliny sportowej. Zbyt ciasne buty powodują mikrourazy palucha. Osoby ćwiczące w zbyt ciasnych butach wielokrotnie uszkadzają łożysko i jego naczynia krwionośne. Urazy płytki paznokciowej mogą wystąpić również po upadku ciężkich przedmiotów np. ciężarków.

    W centrum Dermapes znajdziesz wykwalifikowaną kadrę podologów z wieloletnim doświadczeniem, która pomoże zdiagnozować i leczyć problemy z płytką paznokciową. Wysoka jakość usług, indywidualne podejście do każdego Pacjenta, kompleksowa opieka oraz nowoczesne technologie to coś co Nas wyróżnia.

    Komfort i bezpieczeństwo Naszych Pacjentów stawiamy na pierwszym miejscu. Korzystając z usług Centrum Dermapes będziesz mógł cieszyć się zdrowymi stopami i paznokciami na długie lata i czuć komfort podczas uprawiania sportu.

X