Menu
Zapisy online
 • Czy to grzybica paznokci?

  03 stycznia 2023
  grzybica paznokci

  Wiele pacjentów z problemem płytki paznokciowej przychodzących do Naszego Centrum podologicznego DERMAPES zadaje to pytanie.

  Zmiana zabarwienia, zmiana kształtu i grubości płytki paznokciowej nie zawsze wskazuje na infekcję grzybiczą. Infekcje grzybicze to jedne z kilku problemów jakie mogą wskazywać wyżej wymienione objawy.

  Grzybica paznokci może pojawić się jako problem pierwotny – to ona doprowadza do zmian w wyglądzie paznokci lub jako problem wtórny. Najpierw dochodzi do uszkodzenia płytki paznokciowej (urazy mechaniczne, zmiany spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi, chorobami dermatologicznymi) a następnie do infekcji grzybiczej lub bakteryjnej.

  Bardzo często zdarza się, że dla pacjenta paznokieć lub paznokcie bardzo mocno przypominają infekcje grzybicze a w rzeczywistości dla doświadczonego podologa świadczą o zupełnie innym problemie. Oczywiście, aby wykluczyć infekcje Nasi Podolodzy z Centrum DERMAPES zawsze wykonują badanie mikologiczne.

  Jak nie jest to grzybica to co mi dolega?

  Choroby płytek paznokciowych przypominające infekcje grzybicze to m.in.: szponowatość paznokci, paznokcie rurkowate, zespół żółtych paznokci, szorstkość paznokci, bielactwo paznokci, paznokcie pourazowe, onycholiza, łuszczyca paznokci, zmiany płytek paznokciowych przy innych chorobach ogólnoustrojowych i dermatologicznych.

  Bardzo ważne jest, aby nie stosować preparatów przeciwgrzybiczych na paznokcie stóp lub dłoni bez wcześniejszej konsultacji podologicznej oraz badania mikologicznego. Preparaty te stosowane na paznokcie bez infekcji grzybiczej mogą pogłębić problem co wydłuży dalsze prawidłowe i trafne leczenie podologiczne.

  Jak mam sprawdzić jaki jest problem i jak go leczyć?

  Na paznokciu pojawiło się przebarwienie, paznokieć rośnie gruby i mocno rogowacieje? Nie zwlekaj i umów się na konsultację podologiczną. Leczenie płytek paznokciowych trwa niestety dłużej, gdyż płytka paznokciowa rośnie wolno i uniemożliwia to przyspieszenie leczenia. Im szybciej zaczną państwo odpowiednią terapię, tym szybciej będą państwo cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami.

  Zapraszamy na konsultację do Naszego Centrum Podologicznego DERMAPES, Nasi Podolodzy posiadają ogromne doświadczenie i wiedzę w zakresie leczenia problemów paznokci oraz skóry stóp.

X