Menu
Zapisy online
  • Wrastający paznokieć – dolegliwość, która nie musi rujnować życia

    08 kwietnia 2019
    wrastający paznokieć przyczyny leczenie dermapes

    Choć skaleczenia i otarcia stóp od czasu do czasu przydarzają się każdemu, niewiele rzeczy boli tak, jak wrastający paznokieć. Ta z pozoru niewielka dolegliwość może przysporzyć niemałego bólu, a doświadczana regularnie skutecznie uprzykrza życie.

    Dlaczego paznokcie wrastają? Jak temu zapobiegać? Co zrobić, by sobie pomóc, gdy wrósł nam paznokieć?

    Paznokieć wrastający (łac. Unguis incarnatus) – stan chorobowy, w którym na skutek ucisku zdeformowanej płytki paznokcia dochodzi do przerwania ciągłości naskórka tkanek otaczających oraz wbicia się jej bocznych części w wał paznokciowy. Wrastanie paznokci dotyczy najczęściej paznokcia palucha stopy, choć może dotyczyć również pozostałych palców stóp oraz dłoni. (źródło wiki)

    Wrastające paznokcie – przyczyny

    Jeśli przyjrzymy się naszym paznokciom, to zauważymy, że są one otoczone przylegającą z boku skórą, a dopiero jego przednia część jest całkowicie odsłonięta. I to właśnie wrośnięcie płytki paznokcia w skórki, wiążąca się ze stopniowym ich uszkadzaniem powoduje dolegliwości bólowe.

    Często powoduje to również zakrzywianie się czy podwijanie płytki paznokciowej. Poza bólem uniemożliwiającym chodzenie i normalne funkcjonowanie powoduje to również nieestetyczny wygląd stóp, potęgowany przez pojawiającą się miejscowo opuchliznę oraz niekiedy wysięk.

    Wśród najczęstszych przyczyn tego zaburzenia znajdują się:

    -źle obcinane paznokcie (zbyt krótko, zbyt blisko skórek, „na okrągło”), wycinanie boków płytek paznokci,

    -zbyt wąskie w palcach buty, źle dobrane do anatomii stopy,

    -uwarunkowania genetyczne (paznokcie „rosną w dół”),

    -nieleczona lub źle leczona grzybica stóp,

    -nadpotliwość,

    -nieprawidłowe ustawienie stóp, deformacje palców,

    -uszkodzenia mechaniczne,

    -nadmierny nacisk na stopę podczas sportu lub spowodowany nadwagą,

    -drobne skaleczenia stóp, również podczas zabiegów higienicznych.

    Kiedy już dojdzie do wrośnięcia płytki paznokcia pod skórki, nasz organizm zaczyna traktować go jako ciało obce i mobilizować układ odpornościowy do działania. Stąd właśnie pierwsze objawy to zaczerwienienie, tkliwość na dotyk, opuchlizna, ból i stan zapalny. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by sobie pomóc, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji. 

    Wrastanie paznokci – najskuteczniejszy sposób

    Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na leczenie tego problemu ze stopami są klamry na wrastające paznokcie. Ich działanie pomaga zmodyfikować kształt rosnącego paznokcia, co przekłada się na rozwiązanie problemów z jego wrastaniem.

    Stosowane długotrwale (nawet do roku) nadają paznokciowi nowego kształtu, który nie zmienia się nawet po zakończeniu terapii. Dobrze, jeśli klamra na wystający paznokieć stosowana jest od wczesnego stadium rozwoju zaburzenia – wtedy cała kuracja trwa znacznie krócej i ma wyższą szansę powodzenia.

    Sama klamra występuje w kilku wariantach – najczęściej stosowane z nich to:

    Klamra Frazera – wykonywana indywidualnie ze stali szlachetnej klamra, pozwala na idealne dopasowanie rozmiaru, miejsca i siły oddziaływania do anatomii stopy i stopnia deformacji,

    Klamra plastikowa – delikatna, również bardzo skuteczna, stosowana przy paznokciach delikatnych oraz kruchych, najczęściej u dzieci.

    Inne klamry metalowe lub kombinowane – występująca również w wariantach plastikowo-metalowych, stanowiąca uzupełnienie, jako terapia podtrzymująca, leczenie przy użyciu np. klamry Frazera.

    Choć w pamięci wielu osób skuteczną metodą na paznokieć wrastający jest jego usunięcie, dzisiaj absolutnie nie zaleca się posuwania do tak radykalnych metod. Klamra na wrastający paznokieć w zdecydowanej większości jest działaniem wystarczającym, bardzo rzadko usuwa się niewielki fragment płytki, jednak to działanie podejmowane wyłącznie w wypadku znacznych problemów.

    Osobom cierpiącym na wrastające paznokcie Warszawa ma do zaoferowania naprawdę znaczne grono dobrych specjalistów. 

    Szukaj pomocy u najlepszych podologów w Warszawie

    Trudno byłoby samemu założyć sobie prawidłowo klamrę, ocenić stopień deformacji i podjąć kroki, niezbędne do rozwiązania problemu. Z pomocą przyjdzie nam poradnia podologiczna.

    Jest to placówka medyczna, zajmująca się wyłącznie stopami, ich zdrowiem, leczeniem i profilaktyką chorób. Konsultacja podologiczna da nam klarowną odpowiedź na pytania i wątpliwości związane z naszymi dolegliwościami.

    Dobry podolog w Warszawie to na przykład pani Oliwia Wachnicka przyjmująca swoich pacjentów w Centrum Podologiczno-Medycznym Dermapes, w którym od kilku lat kompleksowo dba się o stopy. Zarówno kobiece, jak i męskie.

    UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

X