Menu
Zapisy online
 • Pękające pięty – przyczyny – sposoby – leczenia

  08 października 2022
  pękające pięty dermapes

  Problem pękających pięt spotykany jest bardzo często, szczególnie po okresie letnim. Nasilenie problemu może być niewielkie- lekkie szczeliny, suchy i łuszczący się naskórek, ale również bardzo duże – mocne wżłobienia sięgające aż do żywych warstw naskórka powodując rany i ogromny ból podczas chodzenia.

  Przyczyny pękających pięt:


  – nieprawidłowe obuwie- zbyt cienka i mało elastyczna podeszwa, np. w klapkach, sandałach, baletkach;

  – zbyt duża masa ciała- zwiększony nacisk podczas chodu;

  – nadmierne ścieranie naskórka- zbyt cienki i podrażniony naskórek;

  – nadmierna suchość skóry- skóra przesuszona jest mało elastyczna i podczas chodu pęka;

  – aktywność sportowa- np. bieganie po twardej powierzchni;

  – nieprawidłowa biomechanika chodu, wady stóp- np. szpotawość pięty.

  Pękające pięty – Czego unikać?

  Najważniejszą kwestią w problemie pękających pięt jest zaprzestanie ścierania naskórka za pomocą tarek metalowych, papierów ściernych, pumeksów. Do ścierania naskórka można wykorzystać drobnoziarniste peelingi cukrowe, nie zaleca się natomiast peelingów solnych. Produkty te mogą podrażnić naskórek oraz doprowadzić do nieprzyjemnego uczucia szczypania. Pękający naskórek należy ścierać „na sucho”, uprzednio nie wymaczając stóp w wodzie. Dlaczego? Rozmiękczony naskórek zwiększa swoją objętość i staje się bardziej miękki przez co łatwiej o zbyt agresywne jego usunięcie.

  Kolejnym istotnym błędem w pielęgnacji pękających pięt jest stosowanie maseczek złuszczających na stopy. Niestety są one w ostatnich latach bardzo popularnym produktem do pielęgnacji stóp. Ten typ maseczek złuszcza martwy naskórek w niekontrolowany sposób powodując bardzo często podrażnienie skóry i w większości przypadków pogłębienie problemu. Dodatkowym elementem jest wzmocnienie efektu przesuszenia stóp nie tylko w okolicy pięt, ale i całej podeszwy, okolicy palców oraz krawędzi stóp.

  Co można robić, aby pozbyć się tego problemu?

  Przede wszystkim powinna odbyć się konsultacja z podologiem, który w prawidłowy sposób opracuje szczeliny i wgłębienia na skórze pięt. Tego typu zabiegi podologiczne uniemożliwią dalsze pogłębianie się szczelin, a co za tym idzie uniknięcie lub zmniejszenie dolegliwości bólowych. Podolog już na pierwszej wizycie dobierze odpowiednie preparaty lecznicze oraz pielęgnacyjne, które uzupełnią proces terapeutyczny. Preparaty w zależności od problemu mają za zadanie dezynfekować powstałe rany, nawilżać i uelastyczniać naskórek, umożliwi to wyleczenie problemu pękających piet.

  Systematyczna pielęgnacja w domu jest niezbędna do szybkiego wyprowadzenia tego problemu. Najczęściej polecanymi produktami w początkowej fazie leczenia są różnego rodzaju maści regenerujące, uelastyczniające skórę, m.in. maści zawierające w swoim składzie wyciąg propolisowy, Colostrum, wosk Carnauba, lanolina, panthenol. Po wyprowadzeniu problemu pękających pięt należy regularnie aplikować kremy nawilżające o mniej tłustej konsystencji, aby utrzymać poziom nawilżenia i elastyczności naskórka.

  Podczas terapii oraz po jej zakończeniu niezbędne jest zmniejszenie nacisku na pięty podczas chodu, jest to możliwe dzięki dostępnym na rynku silikonowym podpiętkom lub indywidualnym odciążeniom wykonanym przez podologa. W przypadku, kiedy przyczyną problemu jest nieprawidłowy nacisk na pięty spowodowany szpotawością lub koślawością pięt zaleca się wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych. Podolodzy w Centrum Dermapes doradzą jaki rodzaj odciążenia, ortezy lub wkładki będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem.

  Profilaktyka

  Najważniejszym elementem jest systematyczne nawilżanie naskórka. W okresie letnim oraz podczas chodzenia po domu/mieszkaniu unikać noszenia klapek o sztywnej i twardej podeszwie. Nie zaleca się również chodzenia w butach typu baletki, w razie konieczności pamiętać o włożeniu silikonowej podpiętki, która będzie amortyzowała piętę podczas chodu.

  Zalecamy również regularne wizyty u Naszych specjalistów w Centrum DERMAPES, aby Państwa pielęgnacja stóp odbywała się w prawidłowy sposób, a w przyszłości uniknąć występowania podobnych dolegliwości.

X