Menu
Zapisy online
  • Kto potrzebuje wizyty u podologa?

    21 września 2021
    Kto potrzebuje wizyty u podologa

    Podologia jest dziedziną zajmującą się problemami skóry i paznokci w obrębie stóp. Podolog poprzez swoje wieloletnie kształcenie posiada dodatkowo wiedzę na temat fizjologii i anatomii całego organizmu. W związku z tym zna zależność pomiędzy stanem ogólnym organizmu a kondycją skóry i paznokci. Konsultacja u specjalisty podologa, podobnie jak wizyta u dentysty czy badanie morfologiczne krwi, powinna się odbywać kilka razy do roku w celach profilaktycznych.

    Podczas tego typu wizyt można zauważyć wczesne zmiany w strukturze skóry oraz paznokci wynikające m.in. z biomechaniki chodu, chodzenia w nieodpowiednim obuwiu, zaburzeń gospodarki hormonalnej objawiające się nadmierną suchością skóry czy nawet problemy z układem krwionośnym zauważalne przez zmianę zabarwienia skóry na części grzbietowej stóp oraz goleni.

    Cykliczne wizyty kontrolne u specjalisty zapobiegają powstawaniu zaawansowanych zmian podologicznych tj. modzele, odciski, pęknięcia czy wrastanie paznokci, ponieważ można zapobiec ich pojawieniu się na wczesnym etapie. Oprócz profilaktyki, istnieje kilka grup pacjentów dla których regularne wizyty u podologa są szczególnie zalecane.

    Osoby aktywne fizycznie

    Stopy sportowców są szczególnie narażone na pojawianie się problemów w obrębie stóp. Długodystansowe, regularne biegi powodują tarcie skóry, przez co zwiększa się jej rogowacenie i istnieje ryzyko powstawania odcisków oraz modzeli.

    Biegacze, lekkoatleci, tenisiści, piłkarze są szczególnie narażeni na powstawanie pęcherzy oraz krwiaków podpaznokciowych. Kwiaki są też często spotykane u osób uprawiających wspinaczkę, ze względu na duży nacisk wywierany przez but na przednią część paznokcia. Korzystanie z publicznych pryszniców po treningu sprzyja zakażeniom grzybiczym oraz wirusowym- brodawki wirusowe.

    SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Rodzaje i charakterystyka grzybicy paznokci

    Wielogodzinne treningi w zamkniętym obuwiu będą zwiększały potliwość stóp co może doprowadzić do keratolizy dziobatej- infekcji bakteryjnej. Ważne jest, aby osoby czynnie uprawiające sport pojawiały się na wizytach u podologa regularnie w celu prawidłowego przygotowania paznokci i skóry do uprawianego sportu, dobrania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz ewentualnych wkładek/ortez korygujących.

    Osoby z chorobami ogólnoustrojowymi i dermatologicznymi

    Choroby ogólnoustrojowe i dermatologiczne, prędzej czy później, będą miały bezpośredni wpływ na paznokcie oraz skórę stóp. Schorzenia układu oddechowego, układu krążenia oraz limfatycznego czy zaburzenia hormonalne mogą objawiać się poprzez pogrubienie lub ścieńczenie paznokci, nadmierną suchością skóry lub nadpotliwością.

    Osoby z tej grupy są też bardziej podatne na zakażenia grzybicze. Choroby dermatologiczne bardzo często są powiązane z płytką paznokci, która może stać się nadmiernie sucha, łuszcząca lub odchodzić od łożyska.

    Pacjenci chorujący ogólnoustrojowo lub dermatologicznie przyjmują najczęściej leki, które również mogą mieć wpływ na wygląd paznokci i skóry. Bardzo ważne jest aby osoby z tej grupy, regularnie korzystały z wizyt u podologa w celu wdrożenia terapii i dobrania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz leczniczych.

    Osoby chorujące na cukrzyce

    Cukrzyca jest chorobą metaboliczną związaną z zaburzeniem produkcji lub działania insuliny. W jej przebiegu osłabiony zostaje układ odpornościowy, krwionośny oraz nerwowy.

    W związku z tym, u osób chorych trudniej goją się rany, co prowadzi do możliwości wystąpienia zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Ze względu na osłabienie układu nerwowego, pacjent może nawet nie zdawać sobie sprawy z powstania delikatnego skaleczenia, które doprowadzi do powstania rany.

    W przypadku pojawienia się modzela bądź odcisku, który nie zostanie usunięty w początkowym etapie, możliwe jest wytworzenie się w jego miejscu stanu zapalnego lub rany.

    U chorych na cukrzycę skóra jest cienka i delikatna przez co łatwo jest doprowadzić do skaleczenia podczas wykonywania pedicure w domu. Wskazane jest aby diabetycy korzystali z zabiegu pedicure tylko u podologa, który wykona zabieg w sposób delikatny, sterylnymi narzędziami i nie dopuści do powstania rany.

    Osoby z wieloletnimi problemami w obrębie stóp

    Wiele osób boryka się ze schorzeniami w obrębie stóp przez kilka lat. Nieskutecznie próbują domowymi sposobami pozbyć się problemu jakim jest nadmierne rogowacenie lub suchość skóry, pękające pięty, nadpotliwość lub pogrubiałe paznokcie. Nie wiedzą, że przyczyną powstania tych schorzeń mogą być zaburzenia ogólnoustrojowe, przyjmowane regularnie leki lub nieprawidłowa pielęgnacja domowa. Podczas wizyty u podologa niekiedy dowiadują się, że ich wieloletni problem można rozwiązać w czasie kilku zabiegów i przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji domowej.

    Korzystając z usług podologa, zarówno osoby z grupy ryzyka, jak i pacjenci przychodzący profilaktycznie, mogą mieć pewność, że zabieg wykonuje wykwalifikowany specjalista, przy pomocy sterylnych lub jednorazowych narzędzi. W Centrum DERMAPES wszyscy podolodzy są osobami po studiach wyższych na kierunku podologicznym oraz posiadają co najmniej kilkuletnie doświadczenie w pracy z pacjentem. Specjaliści pracujący w Naszym Centrum mają wystarczającą wiedzę aby poradzić sobie z każdym problemem podologicznym lub skierować na odpowiednie badania. Nasz personel w dalszym ciągu rozwija swoją wiedzę o nowe metody terapii oraz informacje z dziedziny podologii oraz medycyny.

X