Menu
Zapisy online
  • Krwiak Podpaznokciowy – Dlaczego powstaje i jak go usunąć

    14 grudnia 2022
    krwiak podpaznokciowy

    Krwiak podpaznokciowy to wylew krwi, który pojawia się na skutek urazów. W wyniku stłuczenia dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, najczęściej spowodowanych nagłym zmiażdżeniem lub uderzeniem. Wylew krwi pod płytką początkowo charakteryzuje się purpurowym zabarwieniem, które z czasem ciemnieje. W zależności od wielkości zmiany, postępowanie może wymagać interwencji podologicznej.

    Przyczyny powstawania krwiaka podpaznokciowego

    Problem powstawania krwiaków podpaznokciowych może dotyczyć osób w każdym wieku.

    Najczęstsze przyczyny prowadzące do urazów to:

    -uderzenie/zmiażdżenie (np.przytrzaśniecie, upadek ciężkiego przedmiotu)
    -nieodpowiednie obuwie (np.za małe, zbyt ciasne)
    -permanentny ucisk (np. długotrwałe wędrówki)

    Bardzo często narażeni na ryzyko powstawania krwiaków podpłytkowych są sportowcy (piłkarze, biegacze). Czynnikiem predysponującym są ściśle przylegające buty sportowe, które ograniczają swobodny ruch palców. Podczas wysiłku paznokcie są nieustannie ściskane i urażane. Inne czynniki, które mogą powodować tworzenie się wylewów podpaznokciowych to wypadki lub kontuzje.

    Co zrobić gdy pojawi się krwiak podpaznokciowy?

    Duże krwiaki często powodują dolegliwości bólowe i stany zapalne. W wyniku urazu często dochodzi do zmiany kształtu płytki i pojawieniu się charakterystycznych bruzd.
    Postępowanie z krwiakami zależy od ich wielkości i czasu, od kiedy się pojawiły. Jeśli tylko zauważysz niepokojąca zmianę-nie zwlekaj!

    Sposobem na pozbycie się krwiaka w gabinecie podologicznym jest zrobienie otworu w płytce paznokcia i oczyszczenie zalegającej krwi. Przynosi to natychmiastową ulgę i przyspiesza odnowę po powstałym urazie.

    Jeśli natomiast płytka paznokcia samoczynnie zejdzie, należy zadbać o regenerację łożyska odpowiednimi preparatami.
    Małe krwiaki wchłaniają się samoistnie.

    Niektóre krwiaki przybierają postać podłużnych igiełek, definiowanych jako krwiaki wrzecionowate. Często powstają jako skutek uboczny stosowania niektórych leków (głownie przeciwzakrzepowych), chorób ogólnoustrojowych lub chorób skory.

    Pamiętaj!
    Każdą niepokojącą zmianę w obrębie płytki paznokciowej warto skonsultować z podologiem. Specjalista udzieli wszelkich niezbędnych informacji i zaplanuje odpowiednią terapię.

    Specjalista Podolog w Specjalistycznym Centrum Podologiczno-Medycznym Dermapes

    Angelika Roztoczyńska

X