Menu
Zapisy online
 • Jak prawidłowo pielęgnować i dbać o stopy dziecka?

  12 września 2023
  stopy dziecka

  Stopy dzieci są bardzo delikatne i wrażliwe, skóra na podeszwie jest cieńsza i pozbawiona gruczołów potowych. Ważne jest, aby zadbać o stopy dziecka już od narodzin, aby w przyszłości uniknąć problemów z nimi związanych.

  1. Mycie stóp powinno odbywać się regularnie- w ciepłej wodzie z użyciem delikatnego mydełka nie dłużej niż kilka minut.
  2. Po umyciu sprawdzić długość paznokci i w razie potrzeby skrócić paznokcie w odpowiedni sposób.
  3. Dokładnie wytrzeć stopy bawełnianym ręcznikiem-nie pocierać zbyt mocno oraz dobrze wytrzeć przestrzenie między palcami.
  4. Obejrzeć stopy czy nie występują na skórze i paznokciach niepokojące zmiany- odciski, zrogowacenia, brodawki/kurzajki- nie działaj na własną rękę! Wszystkie zmiany skonsultuj z podologiem.
  5. Posmarować stopy dedykowanym kremem do stóp dla dzieci- nie smarować w przestrzeniach międzypalcowych.
  6. Założyć bawełniane/bambusowe skarpety- dobrze dopasowane. Skarpety nie mogą być za duże, za szerokie ani za małe i zbyt wąskie.
  7. Obuwie powinno być dopasowane oraz wykonane z dobrej jakości materiałów. Zawsze zakładać skarpety do obuwia krytego.

  Jakie skarpetki i rajstopy wybrać dla dzieci?

  Dobór skarpet powinien być bardzo indywidualny, dopasowany do dziecka oraz jego aktywności. Zawsze natomiast powinniśmy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie w wyborze skarpet i rajstop: rozmiar oraz materiał z jakiego są wykonane.

  Rozmiar skarpetek nie może być zbyt mały ani zbyt duży, za małe mogą powodować przykurcze paluszków oraz wpływać na deformacje paznokci oraz palców. Zbyt duże skarpety mogą powodować otarcia, odgniecenia co może prowokować skórę do powstawania odcisków czy modzeli.

  Tkanina, z której wykonana jest bielizna powinna by jak najbardziej naturalna- skóra na podeszwie stóp dziecka jest cieńsza od skóry osób dorosłych i wykazuje większą wchłanialność substancji chemicznych.

  Wybierać należy produkty wykonane z bawełny, wełny, włókna bambusowego, wiskozy oraz bawełny organicznej. Warto też kupować produkty które w swoim naturalnym składzie mają dodatkowo jedwab, wełnę z alpaki, włókno konopne. Są to materiały termoregulujące i niepodrażniające skóry dziecka.

  Jakie obuwie wybrać dla dziecka?

  Obuwie dla dzieci powinno być przede wszystkim dopasowane do stopy dziecka. Powinno być ono wykonane z oddychającego i odprowadzającego pot materiału- delikatna skóra, płótno oraz bawełna.

  Buty powinny mieć odpowiednią wysokość i szerokość nosków, palce dziecka powinny mieć możliwość swobodnego ruchu ku górze oraz na boki. Grzbiet obuwia powinien być regulowany- sznurowadła, rzepy, aby jak najlepiej dopasować do kształtu stopy i nie narażać skóry na podrażnienia i ucisk. Wysokość podeszwy powinna wynosić minimum 0,5 cm. Podeszwa musi być elastyczna w każdej płaszczyźnie oraz pełnić funkcję antypoślizgową.

  Najważniejsze w doborze butów dziecka jest ich rozmiar – długość wkładki. Warto po zmierzeniu stóp dodać od 0,5-1 cm biorąc pod uwagę przetaczanie stopy w bucie i lekkie jej wydłużenie.

  Dzieci NIE POWINNY zakładać obuwia:

  – baletek (zbyt cienka podeszwa oraz zbyt niskie noski),
  – japonek (wymuszanie podkurczanie palców, niestabilne),
  – butów na obcasie, nawet lekkim około 1,5 cm,
  – obuwia ortopedycznego dobieranego „na oko”,
  – obuwia używanego po innym dziecku,
  – obuwia sztucznego, nieoddychającego z twardych materiałów,
  – obuwia z twardą podeszwą,
  – obuwia za dużego- tzw. na wyrost,
  – obuwia za małego.

  Wkładki? Czy każde dziecko potrzebuje wkładek?

  Wkładki ortopedyczne, indywidualne powinny być zalecone po wcześniejszym przeprowadzeniu komputerowego badania stóp, biomechaniki chodu oraz konsultacji z fizjoterapeutą/ podologiem. Nie powinno się stosować tzw. wkładek profilaktycznych bez wyraźnego wskazania. Wkładki powinny być indywidualnie zaprojektowane do wady stóp oraz budowy stopy.

  Dbanie o stopy dziecka musi być holistyczne. W tak młodym wieku i szybkim rozwoju musimy zwracać uwagę nie tylko na prawidłową pielęgnację stóp, ale również o odpowiednie obuwie, skarpety oraz profilaktyczne wizyty u fizjoterapeuty oraz podologa.

X