Menu
Zapisy online
 • Hallux valgus – palec koślawy, jaki ma wpływ na wygląd skóry i paznokci stóp?

  09 października 2022
  hallux valgus

  Palec koślawy (hallux valgus, wikipedia link) potocznie nazywany haluksem w znacznym stopniu przyczynia się do pogorszenia wyglądu paznokci oraz skóry stóp. Palec koślawy to złożony problem całej stopy. Zmiany jakie widzimy w obrębie I stawu śródstopno-paliczkowego to tylko jedna z kilku zmian jakie zachodzą przez tę deformację.

  Zmiany na skórze

  Niewiele osób wie, iż towarzyszącą wadą palucha koślawego jest tzw. płaskostopie poprzeczne, inaczej obniżenie łuku poprzecznego stopy. Wynika to z faktu przesunięcia punktów podparcia stopy z I i V głowy kości śródstopia na II / III głowę kości śródstopia. Wiemy więc zatem że hallux valgus w znacznym stopniu może przyczyniać się do powstawania modzeli oraz odcisków na podeszwowej stronie stopy, szczególnie w centralnej części śródstopia.

  Kolejnym elementem są palce młotkowate lub młoteczkowate, które również są częstym problemem u osób z halux valgus. Podczas kiedy I głowa kości śródstopia zaczyna odchylać się na zewnątrz, a paliczek kierować do wewnątrz, drugi palec staje się najdłuższym i zaczyna się podkurczać. Taka sytuacja prowokuje do tworzenia się odcisków na stronie grzbietowej drugiego palca u stopy.

  Przekrzywienie palucha do środka stopy zmienia również jego nacisk na podłoże i położenie podczas chodu. Nacisk paliczka z centralnej jego części przechodzi na krawędź co daje efekt mocnego zrogowacenia w obrębie jego zewnętrznej krawędzi – powstawanie modzeli.

  Zmiany na paznokciach

  W obrębie paznokci najczęściej spotykanym problemem jest onycholiza. Jest to odklejenie płytki paznokciowej od łożyska płytki paznokciowej. Ze względu na zmianę ustawienia palucha koślawego zwiększa się nacisk jego zewnętrznej krawędzi na drugiego palca u stopy. Podczas chodu nacisk jest na tyle duży, że zaczyna się proces odklejania płytki paznokciowej która nie ma możliwości ponownego przyklejenia się samoistnie.

  Kolejnym towarzyszącym problemem palucha koślawego są wrastające i wkręcające się paznokcie od strony zewnętrznej. Wynika to również z faktu zbyt dużego nacisku palucha na drugi palec u stopy.

  Jak zaradzić powstałym problemom skórnym i płytek paznokciowych?

  W tej sytuacji wyeliminowanie przyczyny powstawania wyżej wymienionych problemów jest niemożliwe bez ingerencji chirurgicznej- operacji palucha koślawego. Zrogowacenia na skórze należy regularnie oczyszczać u specjalisty podologa, który w prawidłowy sposób usunie masy rogowe- modzele oraz odciski.

  Podolog zajmie się również problemem wrastających/wkręcających się paznokci oraz terapią powstałej onycholiza.

  Wiemy również, że bez eliminacji przyczyny problem będzie nawracał więc należy zaopatrzyć się w wkładki odciążające oraz indywidualnie dobrane przez podologa ortezy oraz separatory. Produkty te będą chronić skórę oraz paznokcie przed pogłębianiem problemu oraz poprawienia wyglądu skóry i paznokci stóp.

  W Centrum Dermapes posiadamy szeroką gamę produktów odciążających, ortez, separatorów oraz wykonujemy indywidualne wkładki korekcyjne/odciążające, aby w jak najlepszy i najbardziej holistyczny sposób pomóc naszym pacjentom.

X