Menu
Zapisy online
  • Dlaczego powstają odciski?

    06 października 2022
    usuwanie odcisków u podologa warszawa

    Odciski to bardzo częsty problem występujący na stopach od strony podeszwowej stóp, jak i między palcami oraz na grzbietach palców. Niestety mają charakter nawrotowy i ciężko pozbyć się ich w warunkach domowych.

    Co to są odciski?

    Odciski to inaczej hiperkeratozy, miejscowe zrogowacenia, które mogą posiadać rdzeń wchodzący w głębsze warstwy nie tylko naskórka powodując ból podczas chodzenia lub ucisku.

    Skóra posiada wiele funkcji, m.in. ma za zadanie chronić wnętrze naszego ciała przed uszkodzeniem. Ta umiejętność jest bardzo potrzebna i niezastąpiona dla Naszego ciała. Mechanizm ten uruchamia się podczas tworzenia odcisków w miejscu zwiększonego nacisku.

    Przyczyny powstawania odcisków

    Odciski mogą powstawać przez:

    – nieprawidłowe obuwie,
    – nieprawidłową biomechanikę chodu,
    – deformacje kostno-stawowe,
    – nieprawidłową pielęgnację,
    – blizny.

    Stopa w butach podczas chodzenia powinna mieć możliwość rozciągania się podczas chodu. Obuwie z mocno ściętym przodem, tzw. w szpic lub zbyt ciasne w przedniej części (baletki) może powodować pojawienie się odcisków na grzbietach palców- szczególnie paliczka II, V oraz między palcami.

    Największy wpływ na pojawienia się odcisków ma niestety biomechanika chodu oraz deformacje kostne w obrębie stóp.

    Osoby z płaskostopiem poprzecznym mogą mieć problem ze zrogowaceniami na śródstopiu w okolicy środkowej- to w tym miejscu główka kości śródstopia obniża się ku dołowi i powoduje zbyt duży nacisk na tkanki. Podobnie u osób, które zmagają się z problemem halluxa oraz palców młotkowatych lub młoteczkowatych. U pacjentów ze szpotawością pięty często spotyka się odciski na śródstopiu w okolicy V głowy kości śródstopia.

    Systematyczne, długotrwałe tarcie oraz ucisk w konkretnym miejscu na stopie powoduje uszkadzanie głębszych warstw naskórka. Komórki obumierają zanim zdążą przemieścić się ku górze co powoduje zaleganie warstwy rogowej i powstawanie odcisków.

    Rodzaje odcisków:

    – odcisk twardy,
    – odcisk miękki (najczęściej występuje między palcami),
    – odcisk kapilarny,
    – odcisk nerwowo-naczyniowy,
    – odcisk nerwowo-włóknisty,
    – odcisk papilarny,
    – odciski mnogie.

    Jak sobie z nimi poradzić?

    Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest wizyta u podologa. Przede wszystkim podolog przeprowadzi konsultację, podczas której znajdzie przyczynę powstawania odcisków, w prawidłowy i bezpieczny sposób usunie zmianę rogową oraz zabezpieczy odpowiednim opatrunkiem odciążającym. Należy pamiętać, że odciski mają tendencję do nawracania, jeżeli przyczyna ich powstawania nie zostanie wyeliminowana . Zabiegi usuwania odcisków w Naszym Centrum Podologicznym DERMAPES są bezbolesne i bardzo skuteczne.

    Stanowczo natomiast odradzamy używania dostępnym na rynku plastrów na odciski lub płynów, które zawierają w swoim składzie kwas salicylowy. W Naszej wieloletniej praktyce spotkaliśmy się z ogromną ilością pacjentów, którzy trafiali do Naszej placówki z rozległym stanem zapalnym w okolicy zastosowanego plastra. Należy pamiętać, że produkty te są zalecane tylko dla osób zdrowych – nie wolno stosować ich u osób chorujących na cukrzycę, inne choroby metaboliczne oraz u osób z chorobami układu krążenia. Zawarty kwas salicylowy oraz mocznik w wysokich stężeniach rozmiękcza nie tylko odcisk, ale i zdrową skórę wokół.

    Warto zaopatrzyć się w silikonowe lub materiałowe ortezy zabezpieczające skórę przed ponownym uciskiem. Tego typu produkty świetnie sprawdzają się u pacjentów, gdzie wyeliminowanie przyczyny powstawania odcisków jest niemożliwe. W Naszym Centrum DERMAPES doświadczeni podolodzy dobiorą odpowiednie nakładki, ortezy oraz wkładki, aby Nasi pacjenci cieszyli się dłużej zdrową i piękną skórą.

X