Menu
Zapisy online
 • Dlaczego po lecie skóra i paznokcie naszych stóp wyglądają gorzej?

  28 września 2022
  Dlaczego po lecie skóra i paznokcie naszych stóp wyglądają gorzej

  Lato to intensywny czas dla Naszych stóp zarówno z powodu warunków atmosferycznych jak i konkretnego typu obuwia jakie nosimy. Niestety nie tylko, zabiegi kosmetyczne, takie jak: malowanie lakierem hybrydowym wykonywane na płytkach paznokciowych również wpływają niekorzystnie na wygląd i zdrowie naszych paznokci.

  Zacznijmy od tego co tak naprawdę w lato ma niekorzystny wpływ na nasze stopy i dlaczego?

  Szybka zmiana temperatury


  W okresie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi około 30° C a w sklepach, mieszkaniach szczególnie tych klimatyzowanych jest o kilka stopni niższa. Nasza skóra szybko rozpulchnia się, warstwa rogowa warstwy naskórka zwiększa swoją objętość a następnie szybko się kurczy wchodząc do zimnego pomieszczenia. Warstwa rogowa to martwa warstwa skóry, która po obkurczeniu nie wraca już do prawidłowego ułożenia łusek skóry, zaczyna się więc łuszczyć i odstawać. Daje to efekt suchości skóry.

  Kolejnym bardzo ważnym elementem jest chodzenie boso po rozgrzanym piachu. Z jednej strony niektórzy uważają, że ich skóra dobrze reaguje na chodzenie boso po piachu, ponieważ zrogowaciała skóra na stopach zostaje ścierana podczas chodu. Jest to fakt, jednak gorący piach powoduje delikatnie poparzenie skóry przez co w krótkim czasie skóra musi wytworzyć kolejne warstwy rogowe naskórka w celu ochrony skóry przez dalszym poparzeniem. Właśnie dlatego po okresie wakacyjnym nasza skóra może mieć większe problemy, np. z pękającymi piętami, modzelami, zrogowaceniami w obrębie podeszwy stóp.

  Klimatyzowane pomieszczenia

  Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu ma ogromny wpływ na suchość skóry nie tylko na stopach. Klimatyzacja pobiera wilgoć z pomieszczenia przez co nasza skóra na stopach szybciej staje się przesuszona. Przebywając w takich miejscach trzeba szczególnie pamiętać o nawilżaniu skóry stóp oraz natłuszczaniu płytek paznokciowych.

  Letnie obuwie

  W okresie letnim najczęściej wybieranym obuwiem są klapki, japonki oraz sandały na płaskiej i cienkiej podeszwie. Jest to oczywiście zrozumiałe ze względu na warunki pogodowe jakie nam towarzyszą. Należy jednak pamiętać, że tego typu obuwie może niekorzystnie wpływać na skórę naszych stóp. Klapki podczas chodzenia w delikatny, ale powtarzający się sposób obijają się od pięty powodując mechaniczne uszkodzenia skóry na piętach. Dodatkowo cienka podeszwa nie amortyzuje pięty podczas chodu. Dodajmy, że w okresie letnim skóra na stopach jest przesuszona co szybciej prowokuje do pojawienia się problemu pękających pięt. Suchy i mało elastyczny naskórek zaczyna pękając powodując nieestetyczne lub co gorsze bolesne pęknięcia na piętach.

  Kolejnym ważnym elementem są niewygodne, ciasne i często plastikowe buty, które mogą przyczynić się do pojawienia odcisków, pęcherzy na stopach. Tarcie, które występuje w ciasnym bucie oraz wysoka temperatura powietrza niestety doprowadzają do miejscowego odparzenia skóry. Pojawiający się pęcherz w większości przypadków może wchłonąć się samoistnie, jednak zdarza się że skóra wysycha i zaczyna tworzyć się dokuczliwy odcisk.

  Zbyt częste lub nieprawidłowe zabiegi pedicure

  Zabiegi pedicure powinno wykonywać się co 4-6 tygodni w zależności od problemu. Niestety bardzo dużo osób w okresie letnim chce, aby ich stopy wyglądały zawsze świeżo i pięknie, przez co zwiększa częstotliwość zabiegów, np. co 2 tygodnie. Tak często wykonywany pedicure oraz niesprzyjające warunki dla skóry w okresie letnim będą powodowały pogorszenie stanu skóry i paznokci.

  Nieprawidłowo wykonany pedicure, m.in. zbyt mocne usuwanie warstwy rogowej, przegrzewanie skóry frezarką lub tarką, ścieńczenie płytki paznokciowej, zbyt gruba warstwa lakierów hybrydowych, również da negatywny skutek w bardzo krótkim czasie.

  Pamiętaj, że skóra i paznokcie stóp zawsze można zregenerować i przywrócić im ich stan sprzed lata. Najważniejszą rzeczą jest konsultacja z podologiem, który skonsultuje problem oraz doradzi odpowiednią pielęgnację i zabiegi podologiczne. W Naszym Centrum Podologicznym DERMAPES mamy wiele preparatów pielęgnacyjnych oraz leczniczych, które dopasujemy do problemów Waszej skóry. Już na wiosnę będziecie mogli bez problemu pokazać swoje stopy oraz dowiecie się czego unikać i jak postępować ze stopami w przyszłym sezonie wiosenno-letnim.

X