Menu
Zapisy online
  • Jak prawidłowo zadbać o stopy ?

    03 sierpnia 2019
    jak dbać o stopy

    Pielęgnacja domowa powinna skupiać się na doborze odpowiednich preparatów, prawidłowe ich stosowanie, obcinaniem paznokci oraz doborze odpowiedniego obuwia oraz skarpet. W warunkach domowych lub w miejscach bezpiecznych zaleca się chodzenie boso po miękkim podłożu. Wzmacniane są w ten sposób mięśnie, więzadła stóp oraz ćwiczona jest prawidłowa postawa podczas chodzenia. Dodatkowo wzmacnia rozwój koordynacji ruchowej oraz zapobiega płaskostopiu.

    Dobór obuwia

    Kluczową rolą w stabilizacji oraz ochronie stóp stanowią buty. Dobór odpowiedniego obuwia nie jest proste, gdyż kształt oraz wielkość stóp jest indywidualna dla każdego człowieka.

    Dobór powinien polegać przede wszystkim na określeniu, do jakich czynności ich potrzebujemy, do biegania, do chodzenia, po domu. Nie ma idealnego, uniwersalnego obuwia dla każdego człowieka.

    Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy są odpowiednie do wykonywanej aktywności, czy dobrze leżą, nie powodują uszkodzeń na stopach oraz czy nie dają dyskomfortu w postaci ucisku lub bólu. Skóra, jako materiał, z jakiego wykonywane są buty jest najlepszym rozwiązaniem, powoduje odpowiednią wentylację skóry stóp oraz pod wpływem ciepła dopasowuje się do jej kształtu.

    Dodatkowo u dzieci oraz osób starszych zaleca się kupowanie obuwia z możliwością mocowania do stopy, np. sznurowadła, o elastycznej podeszwie oraz sięgające kostki w celu stabilizacji stępu. Zapobiega to również spadaniu i ocieraniu się obuwia o delikatną skórę. Kształt obuwia powinien być szeroki, bez wąskich czubków. Stopy dziecka przybierają kształt trójkąta, dlatego też, aby uniknąć zagniatania palców, czubki butów powinny być szersze niż dla osób dorosłych.

    Długość wkładki po włożeniu stopy powinna mieć 1 centymetrową przestrzeń. Należy zwracać uwagę na podeszwę butów zarówno od strony podeszwowej jak i wewnętrznej, gdyż każda wypukłość, szew może powodować uszkodzenia lub hiperkeratozy na stopach. Nie zaleca się kupowania obuwia typu japonki lub baleriny, powodują one mechanizm trzymania obuwia na stopie poprzez zginanie palców. Nieprawidłowo dobrane obuwie może prowadzić do deformacji kostnych, skrzywień kręgosłupa oraz kolan.

    Odpowiednia bielizna

    Kolejnym ważnym aspektem w pielęgnacji domowej, profilaktyce jest noszenie odpowiednich skarpet oraz rajstop. Wykonane z bawełny lub innych materiałów naturalnych (bambus, jedwab, wełna) chronią stopy poprzez bezpośrednie przyleganie do skóry. Dobór powinien polegać na wyborze odpowiedniej tkaniny oraz rozmiaru, warunków atmosferycznych i aktywności fizycznej. Syntetyczna bielizna jest trwała jednak nie daje przepuszczalności dla powietrza, co może powodować potliwość, otarcia i odparzenia na skórze. Zbyt luźne skarpety oraz rajstopy mogą powodować zwijanie się nadmiaru w bucie i powodować ucisk. Zbyt mały rozmiar ściska oraz krępuje ruchy palców, przez co mogą powodować podrażnienia, urazy. U osób z nadpotliwością można zastosować skarpety z domieszką srebra.

    Pielęgnacja skóry i paznokci

    Skracanie płytki paznokciowej powinno odbywać się za pomocą pilnika, rzadziej obcinacza dźwigowego lub specjalnych nożyczek okrągło zakończonych, aby zmniejszyć ryzyko wyginania płytki paznokciowej oraz skaleczenia. Nie wolno zbyt mocno wycinać boków, gdyż na pozostałe po płytce paznokciowej miejsce nachodzi wał okołopaznokciowy, blokując tym samym przejście nowo odrastającej płytki paznokciowej. Należy obcinać pod kątem prostym, małymi odcinkami, od prawej do lewej, pamiętając o pozostawieniu około 1 mm wolnego brzegu paznokcia.

    Prawidłowe skracanie płytki paznokciowej
    Prawidłowe skracanie płytki paznokciowej
    Nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej
    Nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej

    Oczywiście bardzo ważny elementem pielęgnacji stóp jest odpowiednie ich nawilżanie lub natłuszczanie. Przy doborze skutecznych preparatów pomocą służy podolog. Dobierze on odpowiednie produkty w zależności od występujących problemów. Na rynku można znaleźć wiele preparatów do pielęgnacji stóp, jednak niestety nie wszystkie z nich przynoszą pożądany efekt.

    Pielęgnacja stóp powinna polegać na wyeliminowaniu czynników powodujących problemy skórne lub płytki paznokciowej, systematycznych wizytach u podologa. Dodatkowo smarowanie skóry stóp odpowiednimi preparatami powinno być codziennym wieczornym rytuałem. Na pewno przyniesie to wyczekiwany efekt gładkiej i zadbanej skóry.

    Specjalista Podolog

    Oliwia Wachnicka

X