Menu
Zapisy online
  • Zielona bakteria na paznokciu – leczenie, gojenie, co robić?

    11 października 2022
    zielona bakteria na paznokciu

    Zdjęłaś hybrydę po wakacjach i na twoich paznokciach dostrzegasz zielono-niebieskie zabarwienie płytki? Może to być zielona bakteria na paznokciu. Przeczytaj poniższy post a dowiesz się co robić, aby wyleczyć swój problem oraz dowiesz się jak możesz chronić się przed ponownym zakażeniem.

    Bakteria pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) to infekcja bardzo często występująca pod lub na płytce paznokciowej.

    Czynniki predysponujące do zakażenia płytek paznokciowych zieloną bakterią to m.in.

    – noszenie lakierów hybrydowych,

    – noszenie mas żelowych/akrylowych,

    – urazy paznokci,

    – wilgotne warunki pracy.

    Dlaczego dochodzi do infekcji?

    Należy zwrócić uwagę na to, iż noszenie lakierów hybrydowych lub innych mas na płytkach paznokciowych nie zawsze wiąże się z infekcją. Sam produkt nie jest przyczyną jej powstawania. Do nadkażenia dochodzi wtedy, gdy zaczyna panować sprzyjające do jego rozwoju środowisko.

    Nieprawidłowo wykonana usługa malowania hybrydowego- zapowietrzenia, mikroszczeliny pomiędzy paznokciem a lakierem, oraz przenoszenie stylizacji dłużej niż zaleca producent preparatu (powyżej 3-4 tygodni) może skutkować wystąpieniem infekcji nie tylko bakteryjnej. W powstałych szczelinach panuje wilgotne, ciemne oraz ciepłe środowisko przez co bakteria zaczyna się namnażać. Najczęściej spotyka się ten problem u pacjentek po okresie letnim- kąpanie w jeziorach, basenach, stawach.

    Zielone zabarwienie płytki występuje na skutek odkładania się piocyjaniny lub fluoresceiny. Zielone zabarwienie płytki może również świadczyć o zakażeniu pleśniakami (Aspergilus) lub grzybami dermatofitowymi (Epidermophyton).

    Jak poradzić sobie z infekcją?

    Terapię należy rozpocząć od wizyty w gabinecie podologicznym. Podolog w sposób prawidłowy zdejmie stylizację paznokci oraz dokładnie oczyści paznokcie z zainfekowanych mas płytki paznokciowej. Zdjęcie lakieru hybrydowego nie powinno odbywać się w warunkach domowych.

    Podczas wizyty podolog oceni zmianę na paznokciu oraz w razie wątpliwości pobierze materiał do badania bakteriologicznego lub mikologicznego. W większości przypadków nie jest to konieczne. Doświadczeni Podolodzy w Naszym Centrum Dermapes są w stanie ocenić, czy infekcja ma podłoże bakteryjne czy grzybicze na podstawie wizualnych zmian na płytce paznokciowej.

    Podolog dobierze dla Państwa odpowiednie preparaty lecznicze oraz pielęgnacyjne. Nie zaleca się stosowania preparatów leczniczych bez wcześniejszej konsultacji z podologiem lub dermatologiem, zbyt agresywne produkty mogą pośrednio wpłynąć na zdrową skórę wokół zainfekowanej płytki oraz na uszkodzenie łożyska podpaznokciowego.

    Po oczyszczeniu płytki paznokciowej w gabinecie podologicznym nie zaleca się w domu zaklejania plastrem, stosowania opatrunków i innych materiałów które uniemożliwią przepływ powietrza. Należy pamiętać o regularnym stosowaniu dobranych preparatów oraz o wizytach kontrolnych w gabinecie podologicznym. Do czasu całkowitego wyleczenia infekcji zabrania się nakładania jakichkolwiek stylizacji paznokciowych- włącznie lakierów klasycznych oraz odżywek.

    Jak się chronić przed ponowną infekcją?

    – Malowanie lakierem hybrydowym powinno odbywać się do 3-4 tygodnie, nie noś hybrydy zbyt długo.

    – Jeżeli wiesz, że mogło dojść do uszkodzenia paznokcia skonsultuj się z podologiem

    – Pod masy rekonstrukcyjne- żele, akryle stosuj preparaty dezynfekujące dedykowane przez podologów (dostępne w gabinetach podologicznych)

    – Noś krótkie paznokcie – im dłuższa płytka, tym bardziej podatna na mikrouszkodzenia

    – Staraj się po okresie wakacyjnym nie malować płytek paznokciowych.
    Po korzystaniu z basenów, jezior, stawów dobrze osusz paznokcie oraz skórę stóp.

    Zapraszamy na konsultację do Centrum DERMAPES, Nasi Podolodzy w szybki i bezpieczny sposób pomogą zadbać o Państwa stopy.

X