-
Rodzaje i charakterystyka grzybicy paznokci
21 lipca 2019Grzybica płytki paznokciowej (łac. onychomycosis) spowodowana jest przez takie patogeny jak: dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym są dermatofity, które powodują aż 80% wszystkich zakażeń grzybiczych paznokci. Zwykle zajęta jest jedna do trzech płytek paznokciowych. grzybica paznokci – sprawdź jak ją rozpoznać i leczyć.
Wyróżnia się pięć postaci grzybiczych w zależności od miejsca oraz sposobu wniknięcia :
Dalsza i boczna podpaznokciowa
Najczęściej spotykana, wywołana głównie przez dermatofity: Trichophyton rubrum. Wniknięcie następuje od środkowej i centralnej części hyponychium i przechodzi w kierunku proksymalnym wzdłuż łożyska. Płytka paznokciowa staje się matowa oraz przyjmuje żółtawo- białe zabarwienie, występuje hiperkeratoza podpaznokciowa oraz pogrubienie paznokci. Niekiedy wolny brzeg kruszy się i odkrywa łożysko od płytki paznokciowej.
Bliższa podpaznokciowa
Do infekcji grzybiczej dochodzi w miejscu proksymalnego wału paznokciowego oraz przechodzenie wzdłuż łożyska w części dystalnej. Najczęstszą przyczyną tego typu grzybicy jest zbyt głębokie usuwanie obrąbka naskórkowego, który poprzez uszkodzenie daje możliwość wnikania różnym patogenom.
Biała powierzchowna grzybica paznokci
Infekcja grzbietowej części płytki paznokciowej. Nie wnika pod płytkę paznokciową, wywołana głównie przez dermatofity: Trichophyton mentagrophytes. Charakteryzuje się nieprzejrzystą, białawą płytką paznokciową. Niekiedy jest możliwość starcia białego nalotu z powierzchni płytki.
Wewnątrzpłytkowa
Jest formą dalszej i bocznej onychomikozy, z zajęciem płytki paznokciowej oraz łożyska podpaznokciowego. Występowanie mleczno- białych plam oraz punktowych zagłębień w płytce paznokciowej. Może dochodzić do rozwarstwiania wolnego brzegu jednak rzadko infekcja dotyczy łożyska.
Całkowita, dystroficzna grzybica paznokci
Jest najcięższą formą grzybicy oraz jest spowodowana długotrwałą infekcją, niepodejmowane leczenie jednej z wyżej wymienionych grzybic .
Drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych to bardzo rzadko występująca odmiana grzybicy. Charakteryzuje się obrzękiem wałów paznokciowych, zaczerwienieniem oraz niekiedy wydobywanie się spod wałów paznokciowych ropnej wydzieliny. W długotrwałym przebiegu może prowadzić do pobruzdowania poprzecznego, onycholizy oraz pogrubienia płytki paznokciowej.
Pleśnica paznokci wywołana przez grzyby pleśniowe charakteryzuje się żółtobiałymi pasmami przebiegającymi przez płytkę paznokciową oraz występowaniem rogowacenia podpaznokciowego.
Czynnikami predysponującymi do zakażeń grzybiczych jest występowanie w rodzinne, obniżona odporność, częste mikrouszkodzenia oraz urazy paznokci. Może pojawić się u osób korzystających z miejsc publicznych takich jak basen, sale treningowe. Rozpoznanie następuje poprzez badanie mikologiczne. Leczenie powinno polegać na stosowaniu preparatów zewnętrznych, w cięższych przypadkach leczenie dermatologiczne, farmakologiczne.
Postępowanie podologa polega na oczyszczeniu płytki paznokciowej oraz aplikacji odpowiednio dobranego preparatu w zależności od wyniku badania.
Specjalista Podolog
Oliwia Wachnicka