-
Pękające pięty- profilaktyka oraz leczenie u podologa
25 listopada 2024Pękające pięty to powszechny problem. Jest to przypadłość, w przebiegu której skóra w tej części stóp staje się gruba, nadmiernie napięta, traci swoją elastyczność, jest sucha i przybiera biało-żółtą barwę. W najbardziej przesuszonych miejscach pojawiają się charakterystyczne pęknięcia, a nawet głębsze rozpadliny. Niekiedy pękaniu pięt towarzyszy świąd i pieczenie. Przy bardzo zaawansowanych zmianach obecne są też dolegliwości bólowe.
Leczenie u podologa:
Leczenie pękających pięt podolog rozpoczyna od dokładnego wywiadu oraz oceny stanu skóry i stopnia zaawansowania problemu. Istotną rolę odgrywa także wywiad z pacjentem, dzięki któremu możliwe jest ustalenie przyczyny. Wszystkie te informacje są potrzebne do zaplanowania odpowiedniej terapii – takiej, która przyniesie oczekiwany efekt.
Leczenie pękających pięt u podologa zwykle zaczyna się od zmiękczenia naskórka odpowiednio dopasowanymi preparatami. Następnie usuwany jest nadmiernie zrogowaciały naskórek. Używa się do tego frezu, specjalnego dłutka lub kapturka ściernego. Rodzaj narzędzia dopasowuje się do głębokości i szerokości pęknięć. Na koniec skóra zabezpieczana jest preparatem nawilżającym i ochronnym.
Polecanymi produktami w początkowej fazie leczenia są maści regenerujące, uelastyczniające skórę, m.in. maści zawierające w swoim składzie wyciąg propolisowy, Colostrum, wosk Carnauba, lanolina, panthenol. Po wyprowadzeniu problemu pękających pięt należy aplikować kremy o lekkiej konsystencji, aby utrzymać nawilżenie i elastyczność skóry. W niektórych przypadkach wskazane jest założenie opatrunku lub odciążenia, który wspiera regenerację skóry.
Przyczyny powstawania:
-uwarunkowania genetyczne,
-noszenie ciasnego obuwia i niedopasowanych skarpet (szkodliwe są sztuczne materiały, a także zbyt duży ucisk),
-zaburzenia hormonalne,
-otyłość,
-nieprawidłowa higiena i pielęgnacja (zwłaszcza częste usuwanie naskórka),
-przyjmowanie niektórych leków (np. rozrzedzających krew).
-niedobór witamin np. witaminy A, witaminy B5
Pękające pięty są również problemem osób chorujących przewlekle (m.in. cukrzycę, łuszczycę lub reumatoidalne zapalenie stawów).
Pękające pięty – Co zrobić by pozbyć się tego problemu?
Zaleca się wykonanie komputerowego badania stóp w celu zobrazowania czynnika powodującego powstawanie pęknięć, stosowanie wkładek zaleconych przez podologa w celu odciążenia miejsc narażonych na zwiększony nacisk, używania delikatnych narzędzi i substancji do usuwania naskórka tj. peelingi cukrowe, szczotki czy gąbki. Zabiegi w początkowym stadium terapii pękających pięt należy wykonywać co 2-4 tygodnie.
Niezalecane jest stosowanie pumeksów, tarek oraz skarpet złuszczających. Mogą one prowadzić do nasilenia problemu. Nie jest zalecane również długotrwałe moczenie stóp w wodzie – zdrowy naskórek może ulec nadmiernemu rozmiękczeniu, a tym samym ulec uszkodzeniu.
Podolodzy w Centrum Dermapes pomogą rozwiązać Twój problem.
Zapraszamy na wizytę do Centrum Dermapes, aby Państwa terapie i pielęgnacja stóp i paznokci odbywała się prawidłowo, aby w przyszłości można było uniknąć problemów oraz dolegliwości.