-
Onycholiza płytek paznokciowych – przyczyny, objawy, leczenie
11 października 2019Chodzisz po górach, biegasz, grasz w piłkę nożną i zauważyłeś że Twój paznokieć zaczął wyglądać niepokojąco? Bez obaw, całkiem możliwe że borykasz się z onycholizą płytki paznokciowej. Dowiedz się co to jest onycholiza, jak można tego uniknąć oraz jak ją leczyć.
Co to jest Onycholiza?
Onycholiza (łac. onycholysis)1 jest to bezbolesne odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska. Może występować w części dystalnej lub bocznej, jednak zdarza się, że niekiedy występują jednocześnie. Niekiedy po dłuższym okresie czasu, płytka paznokciowa nie jest w stanie przykleić się do łożyska poprzez jego zrogowacenie. Rozpoczęcie zmian zaczyna się od jednego lub wielu paznokci i przesuwają się do 1/3 płytki paznokciowej. Oddzielający się fragment paznokcia przybiega blade zabarwienie poprzez brak odbicia się światła od łożyska. Przestrzeń powstała pod płytką paznokciową umożliwia gromadzenia się mas rogowych, zanieczyszczeń, co daje różnorodne zabarwienie płytki paznokciowej, a po usunięciu pokrywającej płytki paznokciowej może pojawić się nieprzyjemny zapach. Dalsze postępowanie onycholizy pod wpływem infekcji bądź urazu niekiedy powoduje dolegliwości bólowe.
Onycholiza – Czym jest spowodowana, poznaj przyczyny onycholizy
Najczęściej spowodowana jest urazem lub długotrwałym podrywaniem płytki paznokciowej poprzez noszenie zbyt małego lub zbyt luźnego obuwia, deformacjami kończyn dolnych, w tym stóp oraz nieprawidłowe ich ustawianie podczas chodzenia. Zdarza się, iż onycholiza spowodowana jest przez niektóre choroby skóry lub choroby układowe, niedobór żelaza, choroby tarczycy. Onycholiza może pojawić się również przez nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne paznokci zarówno u dłoni jak i u stóp, alergie kontaktowe wywołane przez preparaty do stylizacji paznokci.
Onycholiza bardzo często diagnozowana jest jako grzybica paznokci lub infekcja bakteryjna. Onycholiza płytek paznokciowych nie jest zmianą infekcyjną, jednak nie leczona onycholiza może przyczynić się do wtórnych infekcji poprzez stwarzanie idealnego środowiska do rozwoju patogenów.
Czynnikami predysponującymi do pojawienia się onycholizy są częste urazy płytki, krwiaki podpaznokciowe, również różnego rodzaju aktywności fizyczne, takie jak: chodzenie po górach, bieganie, granie w piłkę nożną, koszykówkę, jazda na nartach oraz desce snowboardowej oraz wiele innych.
Jak ją leczyć? Onycholiza leczenie
Leczenie onycholizy w początkowym stadium polega na oczyszczeniu nieprzylegającej płytki paznokciowej, jest to zupełnie bezbolesne dla pacjenta a następnie uaktywnienie i nawilżenie łożyska paznokcia (miejsca pomiędzy płytką paznokciową a skórą). W gabinecie podologicznym leczenie onycholizy polega na oczyszczeniu nieprzylegającej części płytki paznokciowej, zapobiega to również gromadzeniu się mas rogowych oraz wtórnym infekcjom oraz aplikacje preparatu wspomagającego leczenie. Na oczyszczoną płytkę paznokciową oraz łożysko stosuje się różnego rodzaju preparaty w zależności od nasilonego problemu. Ważne jest, aby każdy z tych preparatów był stosowany pod kontrolą podologa, a czynnik powodujący opisaną dolegliwość został wyeliminowany.
Czas leczenia jest uzależniony od wzrostu płytki paznokciowej, wieku pacjenta, przyczyny powstania problemu oraz wielkości zmiany. Wymagane są co 4-6 tygodniowe kontrole w celu oczyszczania płytki paznokciowej, aż do całkowitego jej zrostu.
Jak zapobiegać powstawaniu Onycholizy? Profilaktyka
1. Zadbaj o prawidłowe obuwie oraz wkładki
Obuwie powinno być odpowiedniej długości oraz szerokości dopasowane do stopy. Powinno być wykonane z miękkich, elastycznych oraz oddychających materiałów.
Obuwie powinno być odpowiednie do wykonywanej aktywności, podczas chodzenia po górach lub biegania należy pamiętać, aby obuwie nie było za ciasne. Po włożeniu stóp do buta powinna być możliwość poruszania palcami. Grzbietowa część stopy powinna być przytrzymana stabilnie sznurowadłami lub innym mocowaniem, aby stopa w bucie nie przesuwała się do przodu.
Wkładki korygujące należy stosować w celu poprawy ustawienia stóp oraz całej postawy ciała. Częstą przyczyną powstawania onycholizy są deformacje stóp, palców oraz nieprawidłowe ich ustawienie. Poprzez stworzenie indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz systematyczne ich użytkowanie zapobiega się powstawaniu zmian płytek paznokciowych oraz skóry.
2. Zadbaj o prawidłową pielęgnację
Aby uniknąć onycholizy należy pamiętać o systematycznym skracaniu płytek paznokciowych.
Płytka paznokciowa nie powinna być dłuższa od przedniego opuszka palca. Podczas chodzenia siła nacisku powinna opierać się na opuszku, nie na płytce paznokciowej.
Nie zaleca się nakładania na płytkę paznokciową u stóp lakierów hybrydowych, żeli, akryli. Płytka paznokciową staje się mniej elastyczna, podczas mikrourazów nie ma możliwości wyginania się w naturalny sposób.
Zaleca się, aby przed wyjazdem w góry, na narty lub przed inną większą aktywnością fizyczną skonsultować się z podologiem. Podolog odpowiednio zadba o płytkę paznokciową, nauczy prawidłowej jej pielęgnacji oraz zaopatrzy w odpowiednie preparaty lub ortezy chroniące płytkę paznokciową.
3. Zastosuj odpowiednią ochronę – ortezy
W gabinecie podologicznym podolog posiada szereg różnego rodzaju ortez chroniących zarówno palce jak i konkretne części stopy. Ortezy są wykonane z różnego rodzaju silikonów, pianek oraz innych miękkich materiałów. Mają one na celu odciążenie miejsc narażonych na urazy, takich jak płytki paznokciowe. Ortezy są dopasowywane indywidualnie a ich koszt nie przekracza 50 zł.
Specjalista Podolog w Centrum DERMAPES
Oliwia Wachnicka
Zaobserwowałeś u siebie zmiany na płytkach paznokciowych?
Obawiasz się że jest to zmiana grzybicza lub leczysz się na infekcję grzybiczą i nie widzisz poprawy? Skontaktuj się z Centrum DERMAPES, na pewno pomożemy wyleczyć Twoją dolegliwość.