Menu
Zapisy online
  • Czym powinien charakteryzować się dobry gabinet podologiczny

    11 października 2018
    dobry gabinet podologiczny

    Dobry gabinet podologiczny powinien przede wszystkim składać się z profesjonalnego, wykwalifikowanego personelu. Pacjenci zgłaszający się do gabinetu podologicznego powinni w głównej mierze kierować się własnym bezpieczeństwem, zaufaniem i intuicją. Podolog oraz inne osoby pracujące powinny charakteryzować się dużą empatią, zrozumieniem oraz cierpliwością.

    Gabinet podologiczny powinien być miejscem przyjaznym, czystym oraz przestronnym. Wnętrze gabinetu powinno dawać poczucie bezpieczeństwa zarówno w kolorystyce, jak i dbałości o higienę.

    Dobry gabinet podologiczny to przede wszystkim higiena i bezpieczeństwo

    Najważniejszą rzeczą jest czystość miejsca do którego trafiają pacjenci, czystość w dużym stopniu oznacza zaangażowanie, świadomość oraz doświadczenie personelu. W prawidłowo wyposażonym gabinecie niezbędna jest umywalka z płynem do mycia i dezynfekcji dłoni oraz jednorazowe ręczniki. Należy zwrócić uwagę na szafki, podłogę oaz ściany. Podłoga po każdym zabiegu powinna zostać umyta i zdezynfekowana, dlatego też nie powinny znajdować się na niej resztki zrogowaciałego naskórka oraz inne rzeczy pozostałe po wcześniejszych zabiegach. Szafki oraz blaty robocze powinny być czyste, bez zbędnych zużytych materiałów.

    Bezpieczny i wysokiej jakości sprzęt

    Gabinet powinien również charakteryzować się wysokiej jakości sprzętem. Sprzęt to jeden z warunków dobrze i bezpiecznie wykonanej pracy podologa. Fotel powinien być solidny, ciężki i nie powinny znajdować się na nim plamy, zabrudzenia oraz podarcia. Do każdego zabiegu podolog powinien dodatkowo ochraniać fotel jednorazowymi podkładami w celu jeszcze większej ochrony zarówno sprzętu jak i pacjenta. Fotel podologiczny nie powinien się bujać, niekontrolowanie przechylać oraz powinien być zabezpieczony od stron bocznych podramiennikami. Zabezpieczenie jest niezbędne przy wykonywaniu zabiegów podologicznych u dzieci lub osób starszych.

    frezarka ruck

    fot. Frezarka Ruck – wysokiej jakości sprzęt podologiczny

    Należy zwrócić uwagę na jakość oraz czystość sprzętu. Frezarka- podstawowy i niezbędny sprzęt każdego wykwalifikowanego podologa powinna być czysta, w miarę możliwość jak najbardziej cicha oraz z pochłaniaczem pyłu. Pył wytwarzany podczas pracy frezarką po naskórku pacjenta jest szkodliwy zarówno dla pacjenta jak i w głównej mierze dla osoby wykonującej. Produkty wykorzystywane podczas zabiegu powinny być zamknięte lub wyposażone w dyfuzor, aby uniemożliwić dostanie się pyłu lub mikroorganizmów do wnętrza produktu.

    Wysterylizowane, czyli BEZPIECZNE narzędzia

    Bardzo ważną rzeczą są również narzędzia, które muszą być zapakowane oraz wysterylizowane. Sterylizacja jest podstawą bezpiecznie przeprowadzonego zabiegu. Sama dezynfekcja używanych narzędzi nie chroni pacjentów przed zakażeniami. Dezynfekcja jest etapem wstępnym (mycie narzędzi), który nie usuwa form przetrwalnikowych mikroorganizmów. Podczas sterylizacji natomiast dochodzi do pozbycia się wszystkich form, zarówno przetrwalnikowych jak i wegetatywnych. Dodatkowo powinny znajdować się one w zamykanych pojemnikach, szafce lub szufladzie, aby uniknąć uszkodzenia opakowań.

    sterylne narzędzia podologiczne

    fot. Sterylne narzędzia podologiczne

    W gabinecie, w którym wykonywane są usługi podologiczne nie powinien pracować sterylizator- autoklaw. Wymagania Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Sanepid) w niektórych miastach wymagają wygospodarowanie odrębnego pomieszczenia i całej drogi procesu sterylizacji narzędzi wykorzystywanych do zabiegu. Profesjonalne placówki/centra podologiczne są wyposażone w Centralną Sterylizatornię w celu dbałości o jałowość narzędzi i zdrowie pacjentów.

    Zapoznaj się z ofertą gabinetu podologicznego DERMAPES.

    Spełnia on wszystkie wymogi bezpieczeństwa zarówno personelu, jak i pacjentów.

X