Podologia to nowa i nieznana większości osób dziedzina nauki, która jako nieznane powoduje lęk oraz strach nie tylko u najmłodszych pacjentów, ich rodziców ale i osób dorosłych.
Przygotowując się do wizyty Pacjenci powinni pamiętać że każda zmiana skórna lub płytki paznokciowej powinna być pokazana bez uprzedniego oczyszczania, smarowania i specjalnego przygotowania.
Nasze Specjalistyczne Centrum Podologiczno-Medyczne wyposażone jest w miejsce gdzie wedle potrzeby można odświeżyć swoje stopy, aby zwiększyć komfort Naszych pacjentów.
Przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie podologicznym
Dzieci to najtrudniejsi, a zarazem najwdzięczniejsi pacjenci, którzy przychodzą do gabinetu podologicznego, wymagający od personelu więcej uwagi, kreatywności oraz cierpliwości.
Zachowanie młodych pacjentów podczas wizyty zależy m.in. od:
– rozwoju psychologicznego,
– wieku,
– czynników emocjonalnych,
– stosunku rodziców,
– wcześniejszych doświadczeń związanych z takową wizytą,
– właściwego przygotowania dziecka do wizyty oraz
– odpowiednich kompetencji podologa.
Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz atmosfery w gabinecie. Osobowość podologa, umiejętne podejście do dziecka oraz pewne zasady to duży sukces w całym procesie leczenia.
Podstawą spokojnej i pomyślnej wizyty u podologa jest odpowiednie przygotowanie oraz rozmowa rodziców z dzieckiem przed planowaną wizytą. Etap ten nazywany jest PIERWSZYM ETAPEM ADAPTACYJNYM
– Rodzice powinni zawsze informować dziecko o planowanej wizycie, wytłumaczyć, w jakim celu tam się wybierają, jak według nich będzie przebiegać takie spotkanie oraz jak wygląda gabinet i osoby w nim pracujące, jeżeli oczywiście rodzic bywa w takim miejscu.
– Nie należy zagłębiać się i dokładnie opisywać całego przebiegu spotkania, opisywać narzędzi oraz zbyt drastycznych dla dziecka obrazów, ponieważ nie wolno dawać możliwości wyobraźni, która u dzieci jest na ogół bardzo wybujała.
– Rodzice powinni zachować spokój i wytłumaczyć, iż podolog to osoba, która zajmuje się stopami, ich leczeniem, pielęgnacją, utrzymaniem stóp w dobrej kondycji oraz poinformować o konieczności pokazania stóp w celu diagnostycznym. Dziecko będzie przygotowane na oglądanie ich przez obcą osobę.
– Kolejnym ważnym elementem jest nie okłamywanie dziecka odnośnie przebiegu wizyty, czasu jej trwania, jak i zapewnianie o braku dolegliwości bólowych podczas zabiegu. Ból nie jest oczywiście standardem podczas każdej wizyty, jednak należy brać go pod uwagę, jeżeli mały pacjent nie pyta o taką ewentualność, nie należy w ogóle wspominać o możliwości wystąpienia się bólu. Na pojawiające się tego typu pytanie ze strony dziecka należy zapewnić je o wsparciu i możliwości ustalenia, w jaki sposób chce informować o pojawiającym się bólu.
– Rodzice wybierając się z dzieckiem do gabinetu powinni jasno poinformować gdzie się wybierają oraz nie podawać fałszywych informacji jak wyjście na wycieczkę, na spacer. Takie postępowanie jest elementem zaskoczenia i jeszcze większego stresu dla małego pacjenta. Wizyta w takim miejscu będzie kojarzyła mu się z czymś fałszywym oraz nieprzyjemnym.
– Dziecko powinno być wypoczęte i wyspane, rodzice umawiając wizytę muszą wziąć pod uwagę porę dnia, kiedy maluch ma najlepsze samopoczucie.
Personel w Specjalistycznym Centrum Podologiczno-Medycznym Dermapes został wyszkolony z zakresu postępowania oraz współpracy z małymi pacjentami.
Bardzo istotne jest stworzenie odpowiednich warunków dla dzieci w gabinecie podologicznym. Pierwsze wrażenie jest odruchem instynktownym oraz odbieranym za pomocą takich zmysłów jak:
– kolor,
– światło,
– zapach,
– dźwięk oraz
– przyjazne twarze witające dziecko po wejściu do gabinetu.
Odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy jak i personelu pozwala poczuć się bezpiecznie małoletnim pacjentom.
Zapewniamy:
– odpowiednią muzykę,
– zabawki, malowanki, książeczki,
– kolorowe fartuchy, rękawiczki, maski Naszego personelu,
– nagrody dla małych pacjentów,
– odznaczenia „Dzielny pacjent”,
– wiele innych.