-
Co to jest podologia oraz czym zajmuje się podolog
25 września 2018Co to jest podologia – definicja
Podologia to nauka o kończynach dolnych, badająca wszystkie tkanki i narządy, z których są one zbudowane.
Nauka Podologii obejmuje takie zagadnienia jak:
- ortopedię
- osteologię – nauka o układzie kostnym
- miologię – nauka o mięśniach
- flebologię – nauka o żyłach
- angiologię – nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym
- neurologię – nauka o układzie nerwowym
- dermatologię – nauka o chorobach skóry i jej przydatkach
- limfologię – nauka o układzie limfatycznym
Bada ona wzajemne powiązania pomiędzy tymi działaniami nauki a dotyczącymi ich wzajemnego wpływu na siebie. A to wszystko ma jeden cel – prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych.
Nazwa podologia wywodzi się z greki co oznacza:
PODOS – stopa
LOGOS – naukaCzym zajmuje się podolog?
Podolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach (niekiedy również na dłoniach). Zawód podologa w Polsce nie podlega pod zawód medyczny, jest to dziedzina kosmetologii. Niestety zawód podologa został wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku określony jako zawód paramedyczny.
„Zawód Podolog nr 323014 – praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii.”
Jak zdobyć uprawnienia podologa – studia, kursy podologiczne
W Polsce występuje bardzo ważny problem z opisywanym zawodem, większość podologów niesłusznie tak siebie nazywa. Brak uregulowań prawnych w zakresie wymagań co do ukończonych uczelni, stopnia ich ukończenia daje duże pole do działania osobom chętnym na szybkie zwiększenie usług w swoich gabinetach podologicznych. Niestety duża część podologów w Polsce ukończyła podstawowe „kursy podologiczne” trwające od kilku do kilkunastu godzin. To przyczynia się do co raz większego braku zaufania ze strony pacjentów co do profesjonalizmu zawodu podologa. Wyspecjalizowani podolodzy niekiedy muszą zmagać się z obawami, niechęcią pacjentów po nieudanych konsultacjach lub zabiegach wykonanych przez przypadkowe osoby.
Pacjenci potrzebujący pomocy w postaci usług wykonywanych przez podologów powinni ze względu na własne bezpieczeństwo lub swoich bliskich sprawdzić, dopytać, jakiej osobie powierzają swoje zdrowie.
Należy zwrócić uwagę, iż nieprawidłowa diagnoza, brak aseptyki i antyseptyki, nieprawidłowo przeprowadzony zabieg, bagatelizowanie lub nierozpoznanie zmian może przyczynić się do wielu komplikacji. Mogą one objawiać się zarówno na skórze jak i w całym organizmie. Osoby po ukończeniu „kursu podologicznego”, trwającego najdłużej kilkanaście dni nie mają możliwości posiąść tak ogromnej wiedzy jaka przekazywana jest przez wykładowców przez trzy lub więcej lat nauki na studiach lub w wyspecjalizowanych placówkach naukowych.
Oczywiście w Polsce oraz w innych krajach podolodzy mają możliwość kształcenia się na wysokim poziomie, zdobywając fachową wiedzę zarówno praktyczną jak i teoretyczną na wielu płaszczyznach kończąc kilkuletnią szkołę wyższą. Wyspecjalizowany podolog oczywiście powinien uzupełniać wiedzę poprzez sympozja, kursy, szkolenia, spotkania naukowe, kongresy podologiczne.
Jak poznać dobrego podologa?
Podolog świadomy swojego zawodu i odpowiedzialności jaka na niego spada diagnozuje i leczy swoich pacjentów bardzo wnikliwie. Specjalista przeprowadza szereg wywiadów, konsultacji, a w rezultacie w szybki sposób rozwiązuje problemy skórne i płytki paznokciowej, po kilku latach leczenia u innych specjalistów zawodów medycznych. Zaletą zawodu podologa jest jego ściśle określony zakres działania- stopa, jej skóra oraz przydatki. Wiedza na temat kończyn dolnych jest niekiedy większa niż w zawodach medycznych zajmujących się całym ciałem człowieka. Lekarz podolog to zawód niezwykle potrzebny, co raz bardziej doceniany przez innych fachowców, w tym lekarzy i pielęgniarki.
Podolog – czym się zajmuje – kim są jego pacjenci
Do podologa najczęściej zgłaszającymi się osobami są diabetycy, osoby starsze, osoby borykające się z wrastającymi paznokciami, bolesnymi odciskami oraz nagniotkami.
Ponadto osoby z przewlekłymi infekcjami grzybicznymi, wirusowymi i bakteryjnymi. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na występowanie zmian rogowych w obrębie podeszwy stóp oraz płytek paznokciowych, gdyż w większości przypadków wynikają one z nieprawidłowego ustawienia kończyn dolnych, obciążania stóp podczas chodzenia oraz innych problemów z biomechaniką kończyn dolnych.
Najczęstsze problemy którymi zajmuje się podolog
Poniżej przedstawione są najczęstsze problemy z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetu podologicznego:
- Problemy ze skórą stóp
- brodawki wirusowe,
- zrogowacenia (odciski, modzele, nagniotki),
- pękające pięty,
- infekcje bakteryjne,
- infekcje grzybicze,
- nadmierna potliwość,
- wiele innych.
- Problemy z płytką paznokciową
- wrastające paznokcie,
- odklejanie się płytki paznokciowej – Onycholiza
- paznokcie pogrubione,
- paznokcie rurkowate,
- rekonstrukcja płytki paznokciowej,
- infekcje bakteryjne,
- infekcje grzybicze,
- wiele innych.
Sprawdź Ofertę Centrum Podologiczno – Medycznego Dermapes!
Dobry podolog – jaki powinien być, jakie powinno być jego podejście
Problemy z jakimi zgłaszają się pacjenci wymagają holistycznego podejścia ze strony podologa oraz jego ogromnej i wszechstronnej wiedzy z każdej dziedziny nauki wymienionej powyżej. Podolog powinien charakteryzować się również ogromną empatią oraz zrozumieniem dla każdego pacjenta.
Zmiany z jakimi borykają się pacjenci często są powodem ich kompleksów, wynikają one z ogólnego przeświadczenia, że wszystkie zmiany zabarwienia lub struktury płytki paznokciowej są wynikiem grzybicy lub zaniedbania. Nic bardziej mylnego, zmiany grzybicze występują niezwykle rzadko i często spowodowane są zbyt intensywnym dbaniem o płytkę paznokciową i pozbywanie jej warstwy ochronnej. Oprócz tego ma na to wpływ obniżona odporność organizmu, nadpotliwość lub częste korzystanie z miejsc publicznych, takich jak sauna, basen.
Zmiany skórne pojawiające się na podeszwach stóp lub na jej bocznych krawędziach również w większości przypadków wywołane są nieprawidłową biomechaniką chodu. Nieprawidłowe obciążanie stóp może wywoływać zmiany rogowe poprzez mechanizmy obronne skóry i nacisku główek kości znajdujących się pod nią.
Podsumowanie
Podologia to niezwykle potrzebna dziedzina nauki. Stopy, chociaż niekiedy lekceważone noszą Nas przez całe życie i potrzebują jak najlepszej opieki i profilaktyki. Wiedza na temat pielęgnacji stóp nadal jest niewielka. Dlatego to podolog powinien edukować pacjentów i rodziców małych pacjentów już od najmłodszych ich lat jak prawidłowo dbać o stopy.