-
Modzele na stopach – czym są i jak je leczyć?
24 kwietnia 2019Modzele to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka stopy. Czym są modzele?
Są to zmiany hiperkeratotyczne, które charakteryzują się zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. Uciążliwe modzele zazwyczaj występują na stopach w obrębie podeszwy oraz palucha.
Modzel określa jako ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka spowodowane przez powtarzalny ucisk, nieprawidłowe ustawienie stóp, choroby dermatologicze, dlatego pojawiają się najczęściej w obrębie podeszwowej strony stopy. (link wiki)
Czym modzele różnią się od innych zmian?
Modzele na stopach zajmują dość sporą powierzchnię, wyglądają jak plackowate narośla zgrubiałej skóry. Ich granice nie są wyraźne, są miękkie, mogą dawać niewielkie uczucie pieczenia, długotrwałe zmiany mogą prowadzić do wystąpienia odczuć bólowych, a ich odcień ma barwę żółtawą.
W przeciwieństwie do odcisków nie obserwuje się wnikającego w skórę rdzenia, który uciska zakończenia nerwowe skóry i powoduje ostry, punktowy, promieniujący ból. Modzele zazwyczaj zajmują większą powierzchnię skóry.
Nie powstają na skutek infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych i nie są zakaźne. Dobry podolog bez problemu odróżni modzele od odcisków, brodawek wirusowych (kurzajek) oraz innych zmian rogowych występujących na stopach.
Modzele na stopach – objawy
Zmiany początkowo są łagodne oraz niezauważalne, ale brak interwencji może doprowadzić do rozwoju bolesnych i trudnych do usunięcia modzeli.
Cechują się one uczuciem pieczenia, które z czasem może stać się trudne do zniesienia i dawać odczucie chodzenia po rozżarzonych węglach. Dolegliwości te zazwyczaj czujemy podczas chodzenia, uprawiania sportu.
Ponadto skóra w tym miejscu łatwiej się przesusza a sam defekt może utrudniać chodzenie. Modzele nie są otoczone czerwonym rumieniem i wydają się mniej wrażliwe na dotyk niż reszta skóry.
Przyczyny powstawania modzeli
Główną przyczyną jest nierównomierne lub nieprawidłowe obciążenie stóp. Kości znajdujące się na śródstopiu są nadmiernie przeciążane, a co za tym idzie skóra wytwarza dodatkowe warstwy ochronne skóry w celu uniknięcia przerwania ciągłości naskórka przez naciskające główki kości. W ten sposób tworzą się narośla zgrubiałej skóry, czyli modzele- mechanizm obronny skóry.
Zazwyczaj występują one na podeszwie stopy, ale mogą znajdować się u nasady palców. Najczęściej spowodowane są nieprawidłowym ustawieniem stóp, nieprawidłowym naciskiem stóp na podłoże, noszeniem źle dobranego lub zbyt ciasnego obuwia. Mogą też być związane z pracą fizyczną, hobby lub czynnikami chorobowymi.
Sporadycznie modzele pojawiają się także na skórze dłoni co może być związane z zawodem, na przykład wioślarstwem. Modzele powstają bardzo szybko, nawet kilkugodzinny spacer w niewygodnych butach może przyczynić się do zmian. Osoby, które noszą obuwie na wysokim obcasie są bardziej narażone na powstawanie modzeli.
Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów, inne choroby reumatyczne, cukrzyca, choroby tarczycy, płaskostopie również może przyczyniać się do bolesnych modzeli.
Leczenie – Usuwanie modzeli
Modzele wymagają interwencji, ponieważ nieleczone mogą prowokować do powstawania bolesnych i trudnych do wyprowadzenia odcisków. Mogą okazać się niebezpieczne szczególnie u chorych na cukrzyce lub choroby układu krążenia.
Istnieją domowe sposoby na usuwanie modzeli, jednak niestety nie są one skuteczne w celu ich całkowitego usunięcia. Najczęściej jedynym wyjściem jest wizyta u podologa, który w gabinecie w sposób bezbolesny i skuteczny usunie występujące zmiany, zdiagnozuje proces ich powstawania oraz zastosuje odpowiednie odciążające opatrunki.
Gdy usuwamy modzele w gabinecie podologicznym możemy być pewni zachowania najwyżej higieny, co przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Podczas pierwszej wizyty modzele zostaną usunięte, jednak w celu uniknięcia ich nawracania konieczne jest wyeliminowanie czynnika powodującego zmiany oraz odpowiednia profilaktyka.
Nie wolno stosować kremów oraz maści zawierających kwasy (m.in. kwas salicylowy). Niestety zmiany zostaną chwilowo usunięte, jednak zostają one prowokowane do jeszcze większego ich namnażania, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większych dolegliwości.
Nie wolno usuwać modzeli chirurgicznie. Niestety w praktykach lekarskich można spotkać się z tego typu leczeniem, metoda ta jest bardzo nieskuteczna i niebezpieczna dla pacjenta. Zmiany rogowe zostają usunięte, jednak czynnik predysponujący nie został zdiagnozowany, co w następstwie daje nam pojawianie się modzela w bliźnie powstałej na skutek zabiegu chirurgicznego. Nigdy nie wolno wycinać ich samodzielnie.
Profilaktyka – Sposób na modzele
Podczas walki z modzelami niezmierne ważne jest wykonanie indywidualnej ortopedycznej wkładki do butów, która pomoże korygować wady stóp oraz ich ustawienie. Dzięki niej masa ciała będzie rozkładać się równomiernie, co będzie stanowić ochronę przed nawrotami tej przykrej dolegliwości.
Możemy również używać miękkich podkładek śródstopnych wykonanych z żelu albo gąbki, które przyniosą nam sporą ulgę. Aby nie dopuścić do powstawania modzeli warto dbać o odpowiednie nawilżanie skóry oraz regularne stosowanie podologicznych preparatów nawilżających naskórek.
Aby skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z modzelami najlepsza jest konsultacja podologiczna. Specjalistyczne Centrum Podologiczne Warszawa oferuje bogaty zakres usług w dziedzinie diagnozy i leczenia chorób stóp. Podolog specjalista Oliwia Wachnicka zapewni fachową pomoc i swobodną atmosferę podczas zabiegu.