-
Onycholiza- przyczyny powstawania i profilaktyka
04 października 2024Onycholiza jest jedną z dość powszechnych schorzeń płytki paznokciowej. Dotyczy zarówno paznokci na dłoniach jak i na stopach. Może mieć różne podłoże, wrodzone lub nabyte. Przed rozpoczęciem terapii bardzo ważne jest ustalenie przyczyny powstawania onycholizy.
Co to jest onycholiza?
Onycholiza (onycholisis) to odklejenie się płytki paznokciowej od łożyska. Paznokcie oddzielają się od wolnego brzegu, a część zajęta onycholizą jest jasna, biała lub żółta, gromadzi się tam keratyna. Wywołują ją również niektóre choroby tj. cukrzyca, choroby tarczycy, łuszczyca, liszaj płaski oraz leki przeciwnowotworowe, immunosupresyjne czy retinoidy.
Przyczyny powstawania onycholizy:
- zbyt ciasne, niewygodne obuwie
- częste chodzenie w butach na wysokim obcasie
- zbyt długie paznokcie
- urazy mechaniczne
- zaburzona biomechanika stopy
- deformacje paznokci
- infekcje płytki paznokcia (bakteryjne, wirusowe i grzybicze)
- wady anatomiczne stopy
- guzy łożyska paznokcia
Wyróżniamy trzy rodzaje onycholizy:
- onycholiza pierwotna – jej wystąpienie jest związane ze zbyt częstym i intensywnym stosowaniem zabiegów kosmetycznych na paznokcie – typu pedicure, a także zbyt silnych rozpuszczalników lub środków pielęgnujących – jak odżywki zawierające formaldehyd, a także z uszkodzeniami mechanicznymi;
- onycholiza wtórna – jest efektem chorób dermatologicznych oraz ogólnoustrojowych, mogą ją powodować także drożdżaki, pleśnie i dermatofity, wirus HPV lub wirus opryszczki;
- onycholiza polekowa – jest skutkiem ubocznym stosowania określonej grupy leków
Terapia onycholizy polega na odpowiednim wycięciu odklejonej części paznokcia oraz oczyszczeniu łożyska paznokcia. Na koniec stosowane są preparaty, które przyspieszają wzrost płytki paznokciowej oraz regenerują łożysko. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co około 3-4 tygodnie. Efekty leczenia onycholizy zależą w dużej mierze od samodyscypliny i systematyczności pacjenta i stosowaniu się do zaleceń podologa.
Jak zapobiegać onycholizie?
- paznokcie należy obcinać na krótko by zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia
- należy kupować wygodne buty, które nie uciskają stóp i paznokci
- należy kontrolować stan swoich paznokci u podologa.
Podsumowanie:
Onycholiza to jedna z najczęstszych schorzeń podologicznych występujących na płytce paznokciowej. Ważne jest ustalenie przyczyny jej powstawania i jeśli jest to możliwe- wyeliminowanie jej. Kiedy zauważysz, że masz onycholizę to niezwłocznie udaj się do podologa.
W Centrum Dermapes służymy pomocą każdemu. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie zachowując najwyższe standardy higieny. Kadra doświadczonych podologów pomaga diagnozować i leczyć problemy z płytką paznokciową. Przeprowadzamy innowacyjne terapie, które przynoszą efekty. Korzystając z usług Centrum Dermapes będziesz mógł cieszyć się zdrowymi stopami i paznokciami na długie lata.